VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Stávka kamionů
2017-09-16, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

prvně v životě jsem na vlastní kůži zažil stávku! Předevčírem jsem jel autem přes španělské hranice, francouzskou Provence, přes Švýcarsko a Německo - domů. Celá cesta mi trvala - díky stávce kamionů - asi o deset hodin déle! Měl jsem hlad, žízeň, chtělo se mi čůrat a taky jsem byl na nervy, jestli mi nedojde benzín při tom popojíždění v nepředstavitelných zácpách.
Abych řekl pravdu - vůbec mne nezajímá, kvůli čemu řidiči kamiónů stávkují. Když čekám 4 a půl hodiny na dálnici mezi francouzským Montpellier a Avignonem a pak dalších několik hodin u německého Karlsruhe - jsem dost nervózní, protože mám v autě svého tátu, kterému je 85 let a kolem sebe ze všech stran stovky kamiónů, které zablokovaly dálnici a nedovolily nikomu, aby z ní odbočil. Dívám se na ženy z jiných aut, které jsou nuceny potupně vykonat potřebu mezi blatníky, dívám se na policii, která vše bezmocně monitoruje z helikoptéry a je mi špatně, protože v autě došla voda. Pokud by někdo zkolaboval - sanita sem nepřijede, protože obrovské náklaďáky uzavřely i tzv. pravý bezpečnostní odstavný pruh.
Jak stojím v té nekonečné frontě na dálnici, mám spoustu času, abych zkoumal, co je na těch stávkujících kamiónech napsáno, a věřte, že nejméně polovina z nich veze potraviny. Chlazené čerstvé ryby, rajčata, salát, též vidím, jak za mřížkami náklaďáků vystrkují čumáčky živá prasátka a slepice nervózně oklovávají plechové sítě. No a pak samozřejmě vidím, jak ty životně nezbytné kamióny transportují zleva doprava vejce z Polska do Francie a z Francie zase minerálky do Itálie a z Itálie zase ty jejich minerálky do Francie a z Holandska sýry - kdoví kam? A pak zase tuny mouky tam a zpátky, protože byla jinde o desetník lacinější. Jenže nikdo nikdy nespočítal, kolik stojí nafta a zničená dálnice a platy řidičů kamiónů a taky ten zašpiněný vzduch a taky, kolik stojí překladiště, kolik stojí ty obalové bedýnky a kolik stojí moje nervy.
A víte jak skončila má cesta stávkující Evropou? Zabočil jsem hned jak to šlo na večeři do malé vesnice v Německu. Nabídli mi jelena střeleného v místním lese, připraveného na houbách a brusinkách sbíraných v okolních porostech, s domácími mačkanými bramborami z nedalekého pole, k tomu víno z vinného kopce naproti ze vsi, lokální pivo, regionální minerálku a nakonec mirabelkový šnaps se jménem vesnice, kde jsem seděl v hospodě. Myslím, že žádný kamion nikdy tímto krajem neprojel, nestávkoval a ani tam nikdy nebyl zapotřebí. Vše bylo naprosto vynikající, šetrné k okolí, k dopravě a totálně lokální! Snad jen ty porce by pro nás - měšťáky - mohly být trochu menší, My přece tolik nepracujem…

Hezký víkend a hlavně "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Copak jestli je to zdravý, na to lidi kašlou, lidi mají rádi, když je to hlavně dobrý, pak řešej až, jestli je to zdravý…
Zdeněk Pohlreich
Top
English