VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Studentské kafe
2016-06-05, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

každý týden na své cestě do Českého rozhlasu míjím prosklenou kavárnu na rohu ulice. Její interiér se zase až tak moc neodlišuje od mnoha dalších kaváren v celé naší zemi, ovšem když vstoupíte dovnitř, tak zjistíte, že se nacházíte ve velmi zvláštním a nečekaném světě.

 

Sedí tu všude mladí lidé, většinou studenti, na každém stole je několik elektrických zásuvek a na zdi je napsáno heslo na wifi pro dnešní den: "ottowichterle". Skoro každý tu má před sebou notebook. Myslím, že kdybych si jej také neotevřel a jen tak seděl, můžu vzbudit dojem, že jsem přišel okukovat mladé nadějné školačky.

 

Co je na tom místě tak zvláštního, že je tu pořád, ale opravdu od rána do večera narváno? Ten trik spočívá v tom, že hlavním posláním zdejšího oduševnělého prostoru je býti hlavně - studovnou. Můžete ji používat nonstop, tedy ve dne i v noci a když máte chuť na kafe, je tu jakoby ve druhém plánu též velmi příjemná kavárna. Je tu neuvěřitelná atmosféra, jakýsi neobvyklý génius loci. Kavárna má běžný provoz pro každého návštěvníka, ovšem studovna respektuje svoji tichou zónu pro ty, kteří se chtějí učit jinde než doma, na koleji nebo v knihovně. 

 

A co jídlo a pití? V podstatě normální. Dorty, nějaké croissanty, jednoduché občerstvení. O to tu nejde, takovou a někdy mnohem lepší nabídku vám poskytne kde jaká jiná kavárna v okolí. Tady je na prvním místě - nápad a unikátní prostředí. Na zdi je nápis: "Prosíme nekonzumujte u nás vlastní jídlo a nápoje - pokud se vám tu líbí, podpořte nás svým nákupem - jen tak můžeme přežít. Jinou finanční podporu totiž nedostáváme, nejsme veřejná instituce. Jsme zhmotnělý sen jedné normální studentky." 

 

Já jen dodávám, vážení posluchači, že kavárny byly v naší zemi historicky vždycky místem kultury, vzájemného poznávání, setkávání klubů a spolků, umělců, politiků i rebelů. Člověk by nevěřil kolik studentů dnes dává přednost i této milé variantě studia s nenápadným gastronomickým servisem. 

 

Tak hezký víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
U jídelního stolu je jediné místo, kde se první hodinu nikdy nenudíte.
Anthelme Brillat-Savarin
Top
English