VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Šumbardino
2017-12-23, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

 

před rokem mi kamarádi lyžaři přivezli dárek z italských Dolomitů - jejich nejoblíbenější sjezdovkový doping - Bombardino. Tedy "liqouere" plný cukru, vajec, mléka, brandy a aromatizovaných barviv. Teprve letos o víkendu jsem spolu s kamarády dostal odvahu slavné Bombardino otevřít a málem nás to všechny zabilo. Podle doporučení jsem nápoj pomalu zahřál, do kalíšků s likérem jsem přidal čepičku šlehačky a následně už jsme všichni omdlévali pod náporem sladkých kalorií. Tohle se fakt doma v teple - nedá pít! Jedině na vysokých horách, kde je člověk vylyžovaný, unavený, klepe se zimou a potřebuje rychle "nakopnout" druhý motor. Pak je to k přežití a tahle “malá nezdravá atomová bomba” - něžnou italštinou zvaná “Bombardino” roztočí naši inzulínovou pumpu a poskytne chvilkový - ovšem klamný pocit, že jsme svému tělu pomohli.   
Naše domácí hory také nezůstávají pozadu ve své gastronomické kreativitě. Třeba na Šumavě si můžete leckde objednat - tzv. Šumbardino, nebo "Sex on the Šumava” místo sexu on the beach!. Tyhle bláznivé koktejly najdete na mnoha našich sněžných kopcích. Ten erotický - to je vodka + pomerančový džus + minerálka. Zatímco jihočeská varianta Bombardina - tedy: Šumbardino se v některých podnicích míchá z vaječného koňaku, rumu, šlehačky a kakaa. Samozřejmě víc rumu. Vždyť na Šumavě mrzne, až praští! No a seriál lyžařských “posilovacích anabolik” má své pokračování také v Krkonoších. Před týdnem jsem poblíž Sněžky okoštoval - nápoj zvaný SkiMU, což je horký bílý rum, limetka a med. Dostanete jej na Horní Malé Úpě na Pomezkách, a SkiMu se jmenuje protože - ski jsou prostě lyže a MU znamená Malá Úpa. Myslím, že turistům z nedalekého Polska se z toho názvu i nápoje trochu točí hlava. Ovšem v případě střídmosti - jistě jen příjemně. No a na závěr jsem zaslechl, že jiné vysokohorské bufety podávají další posilující nápoj jménem - Lumumba. Je to horká čokoláda nebo kakao, smetana, jamajský rum a možná i kapka mléka. Ovšem v různých nadmořských výškách může být kterákoli ingredience zaměněna za jinou. Pro vysvětelení - Lumumba se jmenuje podle slavného premiéra africké Republiky Kongo, který, myslím, toho v životě moc nenalyžoval a určitě ani netušil, že jeho jméno - Lumumba - bude jednou oblíbeným zvedákem lyžařů a snowborďáků na mnoha evropských velehorách.
Takže na závěr shrnuji svůj krátký průvodce vysokohorskými barovými hity: Bombardino, Šumbardino, Sex on the Šumava, SkiMU a Lumumba!
Snad vám budou chutnat a na chvíli i zahřejí, ale věřte, že energii pro další lyžování můžete získat také úplně jinak a možná i zdravěji!

 

Hezké předvánoce a hlavně "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

 

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Divné je, když si dáte kapra namodro a dostanete po něm žloutenku.
Vlasta Burian
Top
English