VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Šumivé víno
2015-06-21, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

prosecco, šampaňské, crémant, bublinky, sekt nebo cava nebo taky bohemka - většinou se nám všechny ty názvy motají dohromady a nebaví nás rozlišovat je a ani nás moc nezajímá, jestli jde o obchodní jméno, odrůdu nebo o přezdívku. Většině obyvatel naší planety jde totiž o jediné - dát si sklenku osvěžujícího šumivého vína - plného nepokojných bublinek!

 

Obzvláště v horkém počasí má člověk na bublinky velkou chuť. Jsou sice lidé, kteří šumivá vína moc nemusí, ale pořád je tu obrovská skupina uctívačů, kteří si bez nich vůbec nedokáží představit svůj život!

 

Zajímavé je, že sekt neboli šumivé víno pije každý národ s docela jiným zaujetím a má k němu rozdílný vztah. Nedávno zveřejnila aplikace Vivino velmi zajímavý a rozsáhlý výzkum. Sledovala chování svých 10 milionů uživatelů (mezi něž nadšeně patřím i já) a vyhodnotila - jak se za posledních 5 let chováme vůči šumivým vínům. Bylo zde férově prověřeno na 40 zemí světa. A tady jsou některé výsledky:

 

Třeba ve Švýcarsku, v Chile a USA se pije šumivé víno hlavně při výjimečných příležitostech. Svatby, Nový rok, významné oslavy. Zatímco úplně běžně po celý rok se pijí sekty ve Finsku, Švédsku a Norsku. Zde jsou nejzasloužilejší pijáci tohoto nápoje. Dost překvapivé…, protože v těchto zemích je alkohol velmi drahý a navíc bych tam na severu očekával spíše rum nebo grog z červeného. Jenže ve Skandinávii tvoří bublinky téměř 11% ze všeho vína co se tu vypije! Zatímco u nás - pro srovnání - je to o polovinu méně, tedy nějakých - 4.6 desetin % …a v Rakousku nebo Polsku jen asi 3% z veškeré spotřeby vína.

 

Šumivých vín je na světě na tisíce druhů, jsou mezi nimi obrovské kvalitativní i finanční rozdíly. Můžete mít láhev bublinek za šedesát korun, ale také šampaňské za 60.000 korun! O tom však nechci raději hovořit. Podstatné je, že Česko se nachází v mezinárodním srovnání zhruba uprostřed tabulky spotřeby: Ani málo ani moc - a tak já si jen dovolím poradit, že až si nebudete jisti - jaký typ nebo barvu nápoje zvolit k pokrmu - tak s kvalitním šumivým vínem neuděláte skoro nikdy gastronomickou ani chuťovou chybu!

 

Krásný víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde, ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
U jídelního stolu je jediné místo, kde se první hodinu nikdy nenudíte.
Anthelme Brillat-Savarin
Top
English