VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Surrealismus na talíři
2015-07-11, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

surrealismus je evropský umělecký směr nebo také životní styl, který usiluje o osvobození mysli. Snaží se zachytit naše představy, sny a pocity. Téměř všem lidem na světě - surrealismus - připomínají obrazy od nejslavnějšího představitele tohoto směru - malíře Salvadora Dalího.

 

Přesto, že surrealismus vznikl ve 30.letech minulého století, dodnes přitahuje pozornost veřejnosti, umělců a k mému potěšení i některých kuchařů. Tento týden jsem měl unikátní možnost - poprvé ve svém životě - ochutnat "surrealismus na talíři". Tak třeba Zeleninový Deoxy ribo nukleární atavismus, pak Filosofii sýru camembert s hlívou ústřičnou a slaninou. Nebo Narcisovy metamorfózy v kombinaci: vajíčko, bílá čokoláda a marakuja. Nebojte se, bylo to všechno velmi chutné, připraveno s vášní, nadšením a nebývalou kreativitou.

 

Každoročně se totiž v Katalánsku - poblíž místa, kde se narodil a žil slavný Salvador Dalí - koná festival surrealistického jídla. Asi 25 vybraných restaurací nabízí pětichodové meníčko s neuvěřitelnými pokrmy za velmi rozumnou cenu! A k tomu navrch - jedno pivo zdarma. Každý kuchař si v rámci tohoto extravagantního uměleckého směru volí vlastní variace. Takže já jsem třeba testoval růžové vlasy Mae Westové - upravené s uzeného lososa, její nos z balsamika, ústa z jahod a oči z kdoulového želé, pak jsem měl marinovaného králíka se zázvorem, pojmenovaného podle kopců, jež jsou vidět z Dalího ložnice, a potom - kuřecí krokety, které mi servíroval na talíři pověstný "slon na komářích nohou", jeden z populárních symbolů surrealismu. Vše bylo výborné, kuchaři - nadšení, že si mohou hrát na talíři a cítit se také jako umělci. A hosté? Stejně jako já, měli radost, že cena/výkon překonala očekávání.

 

Myslím, že je to inspirativní a krásný nápad: Totiž vzdát hold nějakému slavnému tvůrci prostřednictvím gastronomie. Lidé se něco dozví, poučí se - a ještě přitom kultivovaně zaženou hlad.

 

Krásný víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde, ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Kdo chce dobře jíst, nesmí urazit kuchaře.
Čínské přísloví
Top
English