VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Svačina
2017-09-03, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

našim dětem tento víkend už definitivně končí prázdniny. Předpokládám, že jste jim dopřáli moře, babičku s dědou… nebo tetu, chalupu, vesnici, les, rybník a hlavně nějaké čerstvé ovoce, zeleninu ze zahrádky nebo z trhu, všelijaká zdravá a chutná jídla, domácí limonády a suroviny, které jsou v tomto letním období sezónní.
No a teď už zase začíná škola, práce, denní rutina. A já bych chtěl, ještě než se to vše roztočí na plné obrátky - apelovat na svačiny, které vaše děti nebo vnoučata konzumují ve škole. Zkuste se jich zeptat, co mají ke svačině nejraději? Je to vícezrnná houska s máslem, sýrem a jablko nebo vaše děti spíše pošilhávají po sladké tyčince z umělým kokosem z automatu, smažené koblize, čokoládě a koláčích?

Otázka další: Mají vaše děti dostatek pití, jež musí správnou svačinu bezpodmínečně doprovázet? A jaké je to pití? Zase ty rozpuštěné barevné bonbóny? Přeslazené soft-drinky a nebo skryté tzv. neslazené nápoje, v nichž se ovšem často skrývají umělá dochucovadla, konzervanty, náhražková sladidla, a také barviva, aby se to přece našim dětem líbilo a přitahovalo jejich pozornost. Já vím, že naučit mládež pít kefír nebo kozí mléko, jíst ovčí jogurt a ukusovat k tomu celozrnný žitný chléb posypaný strouhanou mrkví - to je běh na dlouhou trať. Ale věřte, že se vyplatí! Vaše dítě se bude cítit lépe. Nebude po nežádoucím přebytku sladidel hyperaktivní a nebude trpět nevysvětlitelnými výkyvy energie i nálad.

Nejhorší, co může rodič v rámci svého vytížení udělat - je - že dá dítěti peníze a poradí mu ať si samo něco koupí. I když se spousta prozíravých škol - díky Bohu -rozhodla definitivně odstranit ze svých chodeb automaty na přesolené či přeslazené blbosti, děti mají kolem sebe pořád ohromnou nabídku nejrůznějších - nezdravých lákadel.
Svačina od rodičů může být nečekaně pestrá, finančně nenáročná a navíc obsahuje tu nejvzácnější přísadu ze všech: Naši lásku a starost, aby naše děti nepropadly nesmyslnému konzumu, který ony sami ještě nedokáží včas odhalit.

Hezký víkend a hlavně "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Divné je, když si dáte kapra namodro a dostanete po něm žloutenku.
Vlasta Burian
Top
English