VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Svačinka
2015-01-25, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

včera jsem si povídal s jedním vynikajícím kuchařem o tom jaké děláme svačiny našim dětem. Byla to nesmírně zajímavá debata, protože oba jsme se shodli, že nás to ohromně baví, a navíc - docela dost řešíme, co konkrétně svým potomkům každé ráno připravíme do školy. Zajímá nás totiž nejen chuť, pestrost, ale i nutriční hodnota.

 

Já, jako svačinkový amatér, jsem jenom zíral co všechno ochutná šťastné dítě šéfkuchaře Davida Šaška. Třeba tmavou cereální bagetku naplněnou strouhanou mrkví. lehce smíchanou s medem a citrónem. Nebo, když má tělocvik či jiný fyzický záběr, táta zkušeně nachystá rozinky a pytlíček mandlí. Jejich výživná hodnota je úžasná. A chuť skvělá. Já se zase pochlubil, že moje dítě miluje zelené hrozny, chléb pokapaný olivovým olejem s trochou rajčat a sušené šunky. Dalším hitem je udělat dítěti k pití namísto limonády - do termosky - obyčejný čaj. Zvláště v zimních měsících to potěší.

 

Děti také milují různé paštičky a sýrové pomazánky. Když jim to chutná, je už jen otázkou naší šikovnosti - propašovat jim tam - nenápadně nějaké sezamové semínko, trochu zelených listů či bylinky. Správný domácí svačinář má po ruce pro tento účel za oknem řeřichu, bazalku nebo v lednici nějaký salát.

 

Třeba v Pardubicích, Brně a Ostravě a dalších městech vyhlásili válku sladkostem ve školách. A není to jen postupné demontování těch šílených automatů na přeslazené tyčinky a ovocné koncentráty všech možných proveniencí. Je to především - jiná nabídka. Sebrat dítěti zamilovaný oříškovo-čokoládový pamlsek a cukrovou limonádu s esencí kyseliny citronové - to umí každý. Jenže vzápětí musí nastat krok číslo dvě: Nabídnout mu dobré jablko, kvalitní jogurt, skutečný med, ořechy, neobarvenou cereální housku. Já vím, je to běh na dlouhou trať, ale věřte, že je nesmírně důležitý.

 

Nakonec jsme se dohodli s šéfkuchařem na jedné velmi, velmi ale opravdu veledůležité věci - že totiž, když připravíte svému dítěti svačinu do školy s láskou, posíláte mu s sebou každé ráno - také kousek sebe. A věřte mi, že vaše dítě to pozná!

 

Krásný víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Divné je, když si dáte kapra namodro a dostanete po něm žloutenku.
Vlasta Burian
Top
English