VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Svatý František
2015-11-01, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

máme tu listopad, a já celý den hrabu listí, když tu mi - asi pro zlepšení nálady - přihrál osud unikátní rozhovor mezi svatým František a pánem Bohem na téma tráva, listí, zahrada. Dovolte mi, abych - i pro vaše pobavení - část této - svaté rozpravy odcitovat. 

 

Bůh takto hovoří ke sv. Františkovi: "Franto, ty víš všechno o zahradách a přírodě, co se to děje tam dole? Co se stalo pampeliškám, fialkám a sedmikráskám, co jsem před věky vysázel? 

Sv.František: To všechno ten kmen, který se tam usadil, Pane. Říkají si - Příměšťáci. Začali tvé květiny nazývat „plevelem“ - a ze všech sil je hubí a nahrazují trávou.

Bůh na to: Trávou? Ale to je tak nudné! Není barevná. Nepřitahuje včely, motýly, ani ptáky. Chtějí tihle Příměšťáci opravdu, aby jim rostla jen tráva?

Sv.František: Očividně, Pane. Podstupují při jejím pěstování velká utrpení. Každé jaro hubí všechny ostatní rostliny, které se v trávníku objeví.

Bůh: Jarní deště a teplo jistě způsobí, že tráva roste rychle. To musí být Příměšťáci velice štastní.

Sv.František: Vypadá to, že ne, Pane. Jakmile tráva trochu povyroste, sekají ji někdy i dvakrát do týdne.

Bůh: Suší ji tedy na seno?

Sv.František: Nikoliv, Pane. Většina z nich jí shrabe a dává do pytlů.

Bůh: Do pytlů? Proč? Je to cenné? Prodávají to?

Sv.František: Ne Pane, právě naopak. Platí za odvoz.

Bůh: Tak počkej chvilku: Oni trávu hnojí aby rostla, a když roste, tak ji sekají a pak platí za to, aby se jí zbavili?

Sv.František: Ano Pane.

Bůh: Tihle Příměšťáci musí tedy cítit velkou úlevu, když v létě vypínám déšť a zapínám horko. Tráva tolik neroste a ušetří jim to hodně práce.

Sv.František: Tomu nebudete věřit, Pane! Když tráva přestane růst, vytáhnou hadice a platí ještě víc peněz za zalévání, aby pak mohli pokračovat v sekání a odvážení.

Bůh: To je ale nesmysl! Naštěstí jsme vysázel také stromy! Těm rostou na jaře listy pro krásu a letní stín. Na podzim opadají a vytvoří přirozenou pokrývku, aby zadržely vláhu. Navíc se rozloží na kompost a obohatí půdu. Je to můj přirozený cyklus života.

Sv.František: Raději si sedněte, Pane. Místo toho Příměšťáci hrabou listí na velké hromady a opět platí za jejich odvoz.

Bůh: To není možné!! A jak chrání kořeny stromů a keřů před mrazem a suchem?

Sv.František: Po té, co vyhodí listy, kupují něco v igelitových pytlích, co se nazývá - mulč. Přivážejí to domů a rozsypávají kolem stromů namísto listí.

Bůh: A odkud tento mulč berou?

Sv.František: Oni kácí stromy a rozemelou je, aby tento mulč vyrobili...

 

Tak po této debatě se pán Bůh zhroutil a já tu spolu s vámi poslouchám, hrabu listí a připadám si jako úplný šílenec. Mimochodem, tenhle rozhovor se nachází na webových stránkách jedné malé americké společnosti, co prodává, kosy, hrábě, srpy a další nástroje k ošetřování zahrádek.

 

Hezký víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

 

Váš Pavel Maurer

 

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Divné je, když si dáte kapra namodro a dostanete po něm žloutenku.
Vlasta Burian
Top
English