VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Sytý hladovému nevěří
2015-06-20, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

miluji citace a přísloví a někdy se mi dokonce podaří si i některá obzvláště vtipná zapamatovat. Nechci dělat "účet bez hostinského", ale určitě jste si všimli - jste stejně jako já, že mnoho různých pořekadel a bonmotů je velmi úzce spojeno s jídlem a pitím. Proč asi?

 

Proč se o někom říká, že je tam" "pečenej vařenej", když to vlastně moc nedává smysl? Já bych do takového masa asi nekousl, zvláště, pokud by bylo upraveno v tomto pořadí - upečeno a pak uvařeno! Taky se říká že se… "Tak dlouho chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne". Já to tedy nikdy nezažil, ale je pravda, že jsem nechodil pro vodu, ale běhal jsem jako malý kluk velmi často se džbánem tátovi pro pivo. Nikdy se mi ucho neutrhlo! Ale když mi to trvalo dlouho a spadla pěna, tak jsem dostal za ucho! Ovšem za to svoje. 

 

Oblíbeným rčením také bývá, že nějaké děvče utáhlo svého chlapce "na vařené nudli". Já si to vysvětluji tak, že šlo o "nudle" z nekvalitní mouky a že to ve finále nebyla žádná moc dobrá nudle a navíc ani moc správně uvařená. Stejně jej ovšem ta nic-moc nudle utáhla, protože zmíněný nešťastník měl asi dost velký hlad a málo rozumu. Každopádně to vypadá, že někomu "skočil na špek". Což, jak dobře slyšíte, je také v našich krajích velmi oblíbené přirovnání. Nám totiž dělá moc dobře, když se nám podaří někoho trochu obalamutit či přechytračit!

 

K mezinárodně oblíbeným úslovím patří, že někdo "káže vodu, ale pije víno!". Ani to nemusím moc vysvětlovat, protože všichni dobře víte, jak často a oprávněně se tahle průpovídka používá při charakteristice politiků. 

 

A tak já tedy už nebudu déle "chodit kolem horké kaše" a řeknu vám to na rovinu a s vehemnecí tety Kateřina ze slavného Saturnina: "Už nikdy neplačte nad rozitým mlíkem (řečeno po anglicku: "Nemužete udělat omeletu, aniž byste rozbili vejce").

 

A dál už se s tím srovnejte jak je libo. Protože "sytý hladovému nevěří"!

 

Krásný víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde, ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Kdo chce dobře jíst, nesmí urazit kuchaře.
Čínské přísloví
Top
English