VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Talíř z kávy
2016-05-15, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

před rokem jsem našel jednoho mladého výtvarníka, který dokáže vyrobit jídelní talíře z kávové sedliny. Ten hnědočerný talíř mi přišel zajímavý nejen jako designérský úlet, ale moc si líbilo, že je praktický a úplně nejvíce ze všeho mě bavilo, že se takto zužitkuje hmota, která automaticky končí v odpadkovém koši. Pamatuji si, že moje babička vylívala lógr z kávy na hnůj, pod stromy nebo ke kytkám, protože jim to prý prospívá. To tedy nemohu potvrdit ani vyvrátit, ale faktem je, že když někdo dá nový život kávové sedlině v podobě talíře do domácnosti - to mi připadá úplně skvělé.

 

Chcete vědět jak se takový talíř z kávového odpadu vyrábí? No, já vám to úplně všechno neřeknu, ale mohu snad prozradit, že se lógr vysuší a pak se smíchá s různými pryskyřicemi a nakonec vytlačí do formy jako normální výlisek. Má barvu a trochu i vůni kávové sedliny, co vám zůstává v hrnku, když dopijete takzvaného turka.

 

Je lehký, elegantní, dá se umývat. Do myčky jsem se s ním zatím neodvážil. Líbí se mi, když designéři recyklují něco, co již nelze použít k původnímu účelu. Zvláště v oblasti gastronomie mi to připadá úžasné! A tak si představte, že se dá vyrobit třeba pouzdro na mobil nebo peněženka z lehce upravených bramborových slupek, s odkrojků mrkve či jiné kořenové zeleniny. Poměrně snadným postupem, kvašením či přidáním nějaké další nenáročné látky se dá vyrobit hmota, která slouží jako obal na knihy nebo pro výrobu tašky. Sáček na svačinu se dá zhotovit z bramborových slupek, které byly rozmočeny ve vodě, lehce prokvašeny a pak usušeny, a přes válečky zpracovány do papírového obalu. Smažené Brambůrky v bramborovém pytlíku z bramborových slupek.

 

Tyhle produkty už nejsou k jídlu, ale to víte, kdybyste náhodu ztroskotali na pustém ostrově anebo dopadli jako Charlie Chaplin v grotesce, kde sní místo špaget vlastní tkaničky od bot, určitě byste - ve chvíli takového hladu - zbaštili raději svůj opasek vyrobený z bývalých bramborových slupek než konvenční produkci z kůže nebo umělé hmoty. Jsem si jist, že by chutnal lépe a určitě by se dal i mnohem snadněji rozkousat.

 

Krásný víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Kdo chce dobře jíst, nesmí urazit kuchaře.
Čínské přísloví
Top
English