VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Teplá snídaně
2017-09-30, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

teplá snídaně, to je podle mne základ obrany proti nastávajícímu sychravému počasí, plískanicím, větrům severákům a vůbec změnám letního počasí na podzimní až zimní. Ráno máme 7-9 stupňů a v některých krajích už teploměr občas padá i pod “nulu”! Čím bude venku větší kosa, tím podstanější je dát si hned ráno nějaký hřejivý základ do žaludku.
Já rozhodně moc neholduji například studeným ovocným šťávám, které si namixujete den předem a uložíte do ledničky na ráno. Ani studený jogurt, studené mléko či cokoli co není alespoň v pokojové teplotě - není rozhodně to pravé ořechové! Škodíme si.
Nejlepší snídaně je pochopitelně - vařená, teplá či alespoň ohřívaná. Čaj, ovesná kaše, lupínky zalité teplým nápojem. Ale klidně to může být i teplý štrůdl, topinka nebo palačinka či francouzský toust s vejcem.
Čínská medicina - tak to je úplně kapitola sama pro sebe, ti neuznávají v syrovém stavu prakticky žádnou zeleninu a i ovoce si co nejvíce vaří, smaží nebo jinak tepelně upravují. Čínští lékaři jsou přesvědčeni, že do - elektrárny svého těla - musíme přikládat jako do kotle a ne ztrácet tělesnou energii tím, že do sebe cpeme mražené či přechlazené potraviny a nápoje.
Polévka k snídani - to je grunt! Když jsem si jako patnáctiletý vydělával na své první džíny brigádami u pražských metařů, chodilo se hned v 6 hodin ráno do hospody Na Kovárně na gulášovku nebo dršťkovou. Nám mládeži se z toho dělalo špatně, zatímco protřelí metaři zhltli teplou polévku, někteří ji ještě zazdili panákem zelené a dali si i to ranní pivečko. Ale základ - ten byl teplý a oni intuitivně věděli, že teplá ranní polévka musí být!
Polévky - původním názvem - restauranty - silné vývary měly za úkol zrestaurovat naše těla a zahřát je na celý den. Takže i když to někomu v rámci moderní doby a současné gastronomie připadá příliš plebjeské, polévka k snídani - to není vůbec špatný nápad zvláště pak, když za chvíli musíte vyběhnout do sychravého dne!

Hezký víkend a hlavně "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
K vašemu restaurantu vede labyrint. Jakmile objevíte správnou cestu – obvykle nehledáte další.
Anonym
Top
English