VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Teta Vlasta
2014-11-02, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

včera jsem telefonicky hovořil asi půl hodiny se svou tetou Vlastou. Přál jsem jí k 85. narozeninám. Věřte mi, že si to vůbec nedokážu představit, co takový věk obnáší. Teta Vlasta je z jižní Moravy, říkala, že už nemůže chodit do kostela, protože je to do kopce, ale že hlava jí pracuje naplno. Říkala, že ji občas něco trochu bolí, třeba klouby, ale že dělá každou chvíli domácí nudle pro celou svoji rozvětvenou rodinu. Jen tak pro bližší informaci - teta Vlasta měla čtyři děti a ty děti mají samozřejmě taky děti a některé ty děti už mají zase děti, takže pravnuky. Já tedy nevím přesně, kolik těch nudlí moje 85 letá teta musí uválet, ale jak znám poměry na Moravě, tak se určitě nedrží moc zpátky. 

 

Pak mi také teta Vlasta říkala, že kromě nudlí, kuchtí pro své dcery, syny, vnuky a pravnuky - s radostí - domácí bramborové knedlíky. "Pro mladé je to moc práce a nechce se jim do toho, protože pořád musí dělat něco důležitějšího než jsou nudle nebo knedlíky." A tak teta Vlasta, které vlastně už táhne pomalu na devadesát - tak ta má stále dost energie a ona to všechno zvládne.

 

Pamatuji, že jsem k ní jako malé dítě jezdil na zabíjačku. Měli vždy aspoň tři prasata. Čistili jsme s bratrancem Pepíkem prasečí střívka, topili jsme pod kotlem na ovárek, krájeli cibuli a plakali. Lámali jsme špejle na kousky, aby se s nimi dali špejlovat jitrnice a jelita. Taky jsme si poprvé ochutnali slivovici. Zabíjelo se v zimě, začínalo se kolem páté ráno, byla vždy strašná zima a řezníci se často zahřívali štamprličkou. I my - mládežníci - jsme jako pomocníni měli svá zabíjačková a slivovicová práva. 

 

Teta byla z nemajetné rodiny, ale vzala si ve 30. letech minulého století za muže strejdu, který byl syna kulaka. A tak to vypadalo, že bude bohatá. Jenže po válce skoro o všechno přišli. Nikdy jsem však necítil, že by to nějak těžce nesli. Celý jejich život byl naplněn prací na poli a kolem domácího dobytka. Tetě Vlastě, bylo před pár dny 85 let a její kondice je skvělá. To, že připravuje nudle a knedlíky pro celou rodinu - jí baví a navíc je to dobré.

 

Teta mi řekla, že má pořád svoje slepice, sama sbírá ořechy. A baví jí vařit. Bože, kéž bych to taky mohl v jejím věku zažít.

 

Krásný víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Kdo chce dobře jíst, nesmí urazit kuchaře.
Čínské přísloví
Top
English