VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Thajský robot
2014-10-19, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

představte si, že thajská vláda včele se svojí premiérkou se velmi seriózně zajímá o to, zda jsou jejich typické pokrmy připravovány správně! A to na celém světě. Aby bylo jasno, to, že jsme u nás doma v Čechách spíše nakloněni řízkům, guláši a knedlo-zelo-vepř, to vůbec nic neznamená. Jenom namátkou jsem si na internetu spočítal, že v naší zemi se hlásí ke thajské kuchyni více než 70 restaurantů!

 

Že o sobě tvrdí, že jsou - skutečně - thai - to je sice pěkné, ale otázka zní: Dokáží dělat pravou thajskou kuchyni? A právě proto sestrojili v Thajsku robota, - tedy stroj, který je schopen senzoricky posoudit, zda je thajské jídlo skutečně autentické! Dokážete si to představit? Že někdo dá dohromady mašinku, která svým elektronickýcm čichem, chutí a chemickým rozborem posoudí, zda jde skutečně o pravý thajský pokrm? Inteligentní robot je prý lepší než kdejaký food kritik! Posuzuje vůni jídla, poměr a kvalitu ingrediencí..a kdo ví co ještě!

 

Jen tak na okraj. Thajsko má skoro sedmdesát miliónů obyvatel - a já bych si troufal říci, že skoro každá domácnost má svoje specifika. Tak jako u nás dělá každá maminka tu nejlepší svíčkovou na smetaně - Thajsko to má určitě ještě pestřejší!

 

Ptal jsem se jedné kuchařky asijského původu, co si o tom všem myslí? A vida - Ona si myslí prakticky to samé co thajská vláda - kde kdo se snaží prodávat thajskou kuchyni, ale málokdo ji skutečně umí a dodržuje základní pravidla. Zelené chilli papričky, koriandr, citronová trávu, čerstvé kokosové mléko, rybí omáčka či palmový cukr…to vše je pro skutečně thajskou kuchyni nezbytné - ovšem dá se to samozřejmě vždycky trochu ošidit nebo nahradit. Na kulinárního robota si nepřijdou!

  

Než k nám ten geniální chuťový stroj na pravou gastronomii dorazí, já bych se zatím držel starých zvyků. Pokud chcete zkusit autentické thajské jídlo, hledejte prostě podniky, kde vaří domorodí Thajci. Pár jich už v naší zemi  máme a věřte, že oni tu svou gastronomii nikdy neošidí. Robot nerobot - to poznáte sami!

 

Krásný víkend - a prosím vás - "nejezte blbě, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

 

Pavel Maurer, www.grand-restaurant.cz

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Divné je, když si dáte kapra namodro a dostanete po něm žloutenku.
Vlasta Burian
Top
English