VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Tloustneme
2014-10-04, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

myslíte si o sobě, že trpíte nadváhou? Moje žena i moje dcera si to také myslí. A dokonce si to o sobě říkám i já! Podle pravidla "mínus 100 cm" vždy platilo, že když měřím 195 cm a vážím 100 kg, tak mám 5 kilo navíc. Je pravda, že jsem si nedávno musel udělat další díru v opasku a pěkně mne to naštvalo. Když si obouvám boty, tak nejdříve provádím nádech-výdech, abych se mohl pořádně předklonit. Mám v podstatě u každé tkaničky pocit, že se potápím hlavou pod vodu a vůbec netuším, kdy ji budu moct zase vynořit!

 

Nesmějte se mi - skoro všichni trochu tloustneme. Jíme totiž víc než je nutné a často je skladba našeho jídelníčku katastrofální. Méně chodíme pěšky, přijímáme více tuků a cukrů než naše tělo potřebuje, protože nám to chutná a jíme často úplné blbosti ne z hladu, ale z rozmařilosti.

 

Jen si položte ruku na srdce, jestli skutečně musíte v kině chroupat kýble pražené kukuřice a lít do sebe přeslazené softdrinky? A co třeba smažené brambůrky u televize? To je mor na naše těla! Často také jíme v úplně nevhodném rytmu. Namísto správného stravování - tedy pěti až šesti malých jídel denně, si většinou dáváme do nosu v době večeře, kterou bychom raději měli odevzdat nepříteli. Svoji negativní roli sehrávají i restaurace, které nabízejí nepřiměřené porce, aby vyšli vstříc prostoduché úvaze: "Když už jsem to zaplatil, tak to do sebe nacpu i pod tlakem!"

 

V 60. letech, v době Hippies, postava mé sestry odpovídala dnešním požadavkům štíhlé línie. Naše moravská babička to však hodnotila zcela opačně: "Ty, dcérečko, nějak špatně vypadáš! Nejsi nahodú nemocná?" Zatímco, když kolem našeho domu prošla žena s evidentními znaky začínající obezity, babička se zálibně usmála: "No, to je ale pěkná robka!" 

 

Konečně, vybavte si ve své paměti - boubelaté krásky - plných oblých tvarů z dob našich dědů a pradědů. Pózovaly s mocně vypnutými ňadry a boky jakožto hrdé modelky, aby je mohl zvěčnit třeba Josef Mánes či Petr Pavel Rubens. Jiná doba, jiné estetické hodnoty! Co ony ale tenkrát jedly, to vám nepovím. Ale vsadil bych se, že slovo - dieta - tehdy určitě neexistovalo!

 

Krásný víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde, ani nežijte blbě!"

 

Pavel Maurer, grand-restaurant.cz

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
K vašemu restaurantu vede labyrint. Jakmile objevíte správnou cestu – obvykle nehledáte další.
Anonym
Top
English