VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Tyhle maličkosti vám v restauraci zvednou náladu
2014-05-25, Text: Pavel Maurer
Smysl pro detail mě dokáže vždy absolutně okouzlit. Jsou totiž situace, kdy se každá maličkost najednou stává nesmírně významnou a důležitou.

Jsem zcela očarován takovými drobnostmi, jako když mi v hotelu přinesou ke snídani topinky na teplém kousku železa, takže se nemusím zalykat hned tou první, aby mi poslední nevystydla.

Moje žena a i jiné ženy jsou příjemně překvapeny, když jim číšník nabídne taburet na odložení kabelky. Některé inteligentní restaurace dokonce investují pár korun do nenápadných držáků, které se dají snadno zavěsit na stůl. Na háčku se vám pak pěkně ladně houpe kabelka. Levné, efektní, nezapomenutelné.

Mám rád, když mi na začátku jídla přinesou amuse-bouche, ve velmi volném francouzském překladu bychom si to mohli vykládat jako potěšení pro pusu. Jde o malou jednohubku na úvod.

Hned je mi lépe, protože cítím, že ten, kdo velí restauraci, je chytrý, kreativní a přemýšlí o svém zákazníkovi. Na své náklady vám věnuje něco jako miniaturní předkrm, který si kuchař připravil už ráno, ale má jej hned při ruce a položí vám jej na stůl jako milé přivítání a především jako zábavu. Tím pádem se zkrátí doba čekání na první chod.

Amuse-bouche má tisíce podob. Může to být kousek marinované ryby na polévkové lžičce, nebo kopeček králičí paštiky nebo jen pár kousků čerstvé zeleniny. Může to být i miska se škvarkovým sádlem nebo dvě plněné olivy.

Stejně tak mě potěší, když mají v restauraci dva až tři druhy pečiva. Ti chytřejší kuchaři si samozřejmě dokážou upéct i svoje vlastní. Pak je to všechno autentičtější a pro podnik lacinější. Další úžasná věc, kterou miluji v restauraci, jsou teplé talíře. Jimi se dá jednoduše zařídit, že váš pokrm nevystydne.

Zážitek i jídlo! To jsou některé maličkosti, které mi v restauraci dokážou zvednout náladu. Věřte, že i vám.

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Kdo chce dobře jíst, nesmí urazit kuchaře.
Čínské přísloví
Top
English