VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Ukradené vinobraní
2015-09-20, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

je čas vinobraní. Každý známe ta velká jména: Beaujolais, Rioja, Chianti, Znojmo, Mikulov, Troja, Grébovka, Valtice, Pálava nebo Blatnice. Všichni vinaři oslavují - a my, milovníci vína, spolu s nimi - že se nám urodila réva vinná, že sklizeň dopadla dobře a že se můžeme těšit na další ročníky tohoto okouzlujícího moku. Vinobraní. Někdo si, ale - výraz vinobraní - trochu plete a domnívá se, že se nejedná o sběr vína, ale o to, že někomu něco seberete. Prostě že víno ukradne, zpronevěří nebo nějak zašmelí. Bezostyšně potřísní ten krásný produkt svou chamtivostí a zlořádem.

 

Představte si, že třeba jednomu skladníkovi z nejslavnější vinařské oblasti na světě - francouzského Bordeaux - se podařilo během 4 let nenápadně zaměnit téměř 1000 lahví tohoto slavného červeného vína. Tajně do prestižních lahví za několik set korun, propašoval víno mající hodnotu sotva 2 americké dolary. Než jej chytli - tenhle šikula vydělal desítky miliónů. 

 

U nás na Moravě se kradou například sazenice vzácných odrůd. Podvádí se také tak, že do vína přilijete vodu a pak přidáte nějaké sladidlo nebo barvivo, prostě cokoli, aby na to konečný zákazník hned tak nepřišel. No, ono to pak často poznáte, že vás druhý den po pančovaném víně bolí hlava nebo žaludek. Jen tak pro připomenutí - poslední trest smrti - za opakované krádeže hroznů byl vykonán nad hustopečským mydlářem roku 1610. Dnes jsou postihy nejspíš velmi mírné, protože si s vínem a alkoholem vůbec dovolí hazardovat  kde-kdo.

 

Ministerstvo zemědělství připravuje konečně novelu zákona o vinohradnictví a vinařství. V současné době probíhá diskuze jak zabránit černému trhu se sudovým vínem. Skutečností je, že - sudová vína - se v posledních letech stala jedním z nejvíce falšovaných zemědělských produktů. Dokazují to data Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Vloni zkontrolovali 471 vzorků sudového vína, z čehož 151 neprošlo. Tzn. každé třetí sudové víno bylo závadné. No tak to tedy - na zdraví!

 

Poctiví vinaři, jež svá vína nepančují, se ale nemají čeho obávat. Novela bude mířit na ty, kteří šidí spotřebitele, a buď vína ředí, nebo vydávají levné cizí patoky třeba za vína moravská. A to není fér!

 

Vážení posluchači, je čas vinobraní - pojďme si tedy, při dobrém burčáku, připomenout původní význam tohoto slova, že víno bychom neměli nikomu brát - ale šetrně jej pěstovat, sbírat a nakonec velebit!

 

Krásný víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde, ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Kdo chce dobře jíst, nesmí urazit kuchaře.
Čínské přísloví
Top
English