VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Uprchlíci
2015-08-23, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

uprchlíci jsou dnes žhavým tématem pro celou Evropu. Všichni se třeseme hrůzou, abychom nepřišli o svoje pohodlíčko a aby nás nenakazili záludnou chorobou, se kterou naše zhýčkaná těla nedokáží bojovat. Bojíme se, že je budeme muset zaměstnávat, šatit, školit, léčit a také krmit! Na rovinu, já se také trochu bojím.

 

Nicméně - uprchlíci a jídlo - to je téma, které mě nesmírně zajímá! Co kdybychom využili jejich přítomnosti a pokusili se od nich něco naučit? Třeba - přežít tři dny s jednou malou miskou rýže. Nebo už nikdy nevyhodit do koše jogurt jeden den před expirací? Totiž - my - velcí, inteligentní, bohatí, luxusní Evropané - takříkajíc "za vodou"  - máme o budoucnosti uprchlíků svoje představy. Předpokládáme, že když se jim podaří projít antivirovým azylovým sítem - tak budou po nás umývat záchody, zametat ulice, kopat jámy, prostě dělat všechno to, co už dnes nechtějí vykonávat ani Ukrajinci ani Bosňáci ani cikáni (promiňte, Rómové taky)…

 

Počítáme s nimi, pokud vůbec s nimi počítáme - na tu nejšpinavější práci. Vidíte a já - kdybych si mohl představit "kouzelný Maurerův azylový dům pro uprchlíky", tak já bych chtěl jednu čokoládovou komornou z Nigérie, jednu kuchařku ze Sýrie, tureckou uklízečku bez vysavače, jednoho výživového poradce ze Súdánu a nakonec také jednu štíhlou, vysokou sportovní trenérku z Konga, aby nás naučila nosit vodu elegantně na hlavě v amfórách,… to abychom si pořádně srovnali svoji páteř. 

 

Tyhle všechny bych zaměstnal, dal jim úžasný plat, aby se necítili jako žebráci a pak bych z nich férově tahal rozumy! Hlavně o jídle a o pití! Udělal bych z nich poradce na nejvyšší úrovni v oblastech - o kterých mi - z vrcholku civilizace - už dlouho vůbec nic netušíme. Naše pohodlí a bezpečí totiž není věčné. Změny, války, agrese a nárůst těžko kontrolovatelné migrace nám naznačuje, že se může stát za malou chvíli, že i my budeme muset vyjít s málem, uskrovnit se, neplýtvat a nerabovat omezené zásoby naší planety. 

 

Já bych se od nežádoucích uprchlíků rád učil - jak přežít budoucnost. To se totiž nedozvíte na žádné univerzitě na světě!

 

Krásný víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde, ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Copak jestli je to zdravý, na to lidi kašlou, lidi mají rádi, když je to hlavně dobrý, pak řešej až, jestli je to zdravý…
Zdeněk Pohlreich
Top
English