VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Uprchlíci
2015-08-23, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

uprchlíci jsou dnes žhavým tématem pro celou Evropu. Všichni se třeseme hrůzou, abychom nepřišli o svoje pohodlíčko a aby nás nenakazili záludnou chorobou, se kterou naše zhýčkaná těla nedokáží bojovat. Bojíme se, že je budeme muset zaměstnávat, šatit, školit, léčit a také krmit! Na rovinu, já se také trochu bojím.

 

Nicméně - uprchlíci a jídlo - to je téma, které mě nesmírně zajímá! Co kdybychom využili jejich přítomnosti a pokusili se od nich něco naučit? Třeba - přežít tři dny s jednou malou miskou rýže. Nebo už nikdy nevyhodit do koše jogurt jeden den před expirací? Totiž - my - velcí, inteligentní, bohatí, luxusní Evropané - takříkajíc "za vodou"  - máme o budoucnosti uprchlíků svoje představy. Předpokládáme, že když se jim podaří projít antivirovým azylovým sítem - tak budou po nás umývat záchody, zametat ulice, kopat jámy, prostě dělat všechno to, co už dnes nechtějí vykonávat ani Ukrajinci ani Bosňáci ani cikáni (promiňte, Rómové taky)…

 

Počítáme s nimi, pokud vůbec s nimi počítáme - na tu nejšpinavější práci. Vidíte a já - kdybych si mohl představit "kouzelný Maurerův azylový dům pro uprchlíky", tak já bych chtěl jednu čokoládovou komornou z Nigérie, jednu kuchařku ze Sýrie, tureckou uklízečku bez vysavače, jednoho výživového poradce ze Súdánu a nakonec také jednu štíhlou, vysokou sportovní trenérku z Konga, aby nás naučila nosit vodu elegantně na hlavě v amfórách,… to abychom si pořádně srovnali svoji páteř. 

 

Tyhle všechny bych zaměstnal, dal jim úžasný plat, aby se necítili jako žebráci a pak bych z nich férově tahal rozumy! Hlavně o jídle a o pití! Udělal bych z nich poradce na nejvyšší úrovni v oblastech - o kterých mi - z vrcholku civilizace - už dlouho vůbec nic netušíme. Naše pohodlí a bezpečí totiž není věčné. Změny, války, agrese a nárůst těžko kontrolovatelné migrace nám naznačuje, že se může stát za malou chvíli, že i my budeme muset vyjít s málem, uskrovnit se, neplýtvat a nerabovat omezené zásoby naší planety. 

 

Já bych se od nežádoucích uprchlíků rád učil - jak přežít budoucnost. To se totiž nedozvíte na žádné univerzitě na světě!

 

Krásný víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde, ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
K vašemu restaurantu vede labyrint. Jakmile objevíte správnou cestu – obvykle nehledáte další.
Anonym
Top
English