VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: USA
2017-03-11, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

na mnoha místech v Severní Americe vás zaskočí, že dostáváte příliš velké porce jídla. Někdy se to skutečně nedá sníst! No a k těm mega-porcím vám také servírují - povinné giga-dýžko. To víte, někdo to plýtvání přece nakonec musí zaplatit! Na účtence máte předtištěno, že si můžete vybrat, zda k vaší útratě ještě přidáte 18, nebo 20 nebo dokonce 22 procent spropitného. Číšníci se vás zeptají jak vám chutnalo, ale i když nejste spokojeni, stejně to dýžko musíte odevzdat. V některých městech, když dáte 10% spropitné, znamená to, že se vás personál přijde osobně zeptat - s čím jste nebyly spokojeni, že dáváte jen 10%?…15 procent je signálem, že to jakž-takž ušlo, a kolem 20%, že to fakt bylo hodně dobré. Dávat tringelt - je v Americe v podstatě povinnost!

 

Dalším specifickým rysem je, že jsou prakticky všude v restauracích fronty na stůl. Je to velká země a evidentně mají všichni pořád hlad. Ať je to drahý restaurant či obyčejný bufet, je celkem běžné, že musíte mít rezervaci a nebo počítat s tím, že budete v předsálí čekat na místo. No a to největší ponížení nastává, když si chcete objednat třeba pivo nebo víno. Při prodeji alkoholu, totiž v této svobodné zemi musíte ukázat svoji občanku nebo pas. Zvláště pak v některých městech Spojených států vás prověřují s takovou důsledností, že je úplně fuk, jestli máte bílé vousy a hůlku - stejně jim musíte dokázat, že je vám nad 21 let a tudíž si můžete koupit alkoholický nápoj. 

 

Samozřejmě. Je to bezesporu velmi účinné opatření, které zmírnilo alkoholismus mladistvých, kriminalitu, hluk a násilnosti. To je bez diskuse. Američané, ovšem ve své - někdy, až přehnané důslednosti, tohoto zákona rádi zneužívají, aby “prudili” a aby mne dostali do gastronomického i psychického záklonu. A to se mi nelíbí! Čekat v restauraci frontu na stůl, ukazovat občanku při každém nápoji a nakonec zaplatit 20% povinné dýžko za přehnanou porci jídla, kterou nemohu spořádat - tak to není můj šálek kávy. Myslím, že v Evropě to mám zařízeno přece jen trochu lépe. Zvláště v té střední…

 

Hezký víkend a hlavně "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
K vašemu restaurantu vede labyrint. Jakmile objevíte správnou cestu – obvykle nehledáte další.
Anonym
Top
English