VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Ústecký kraj
2018-08-19, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

je těžké doporučit všechny krásy a kulinární zajímavosti Ústeckého kraje, tak vám připomenu alespoň některé - nacházející se kolem řeky Labe. Stezky jsou občas fyzicky náročné, ale zrovna ta známá - v Labském kaňonu - to je neuvěřitelně krásná turistická výprava, která vás dovede z Děčína až do Hřenska. Romantické soutěsky a menší výšlap vám pak může nabídnout třeba Pravčickou bránu - známou ikonu Českého Švýcarska a mimochodem (to možná nevíte) - největší přírodní skalní bránu v Evropě. Když si dáte tu práci a dojdete pěšky až k této nádherné scenérii, okouzlí vás i místní restaurace. Samozřejmě, můžete mít vlastní svačinu, nebo si dát něco jen tak narychlo v bufetu, ale pokud se rozhodnete posedět a pojíst a mít k tomu unikátní výhled do okolí, budete překvapeni velmi kvalitní gastronomií i v takto vysoce odlehlém místě. Zásobování tu jistě nebude snadné.
Pokud se pak necháte svést po nedaleké řece Kamenici pohádkovými soutěskami až do Hřenska, můžete na vlastní oči potkat ryby (jak říkával Ota Pavel), dokonce v těchto průzračných vodách obnovili přirozený chov lososů, kteří se zde v dobám minulých běžně vyskytovaly.
Jinak, je třeba si přiznat, že v oblasti ústecko-děčínska se nachází poměrně dost restaurací, které nestojí za řeč. Ale abych byla spravedlivý, též zde najdete podniky vynikající úrovně, často schované v hlubokém lese na hraniční čáře nebo třeba poblíž romantických Tiských skal a nebo restaurace s neuvěřitelnými vyhlídkami do toho romantického kraje. Když se ovšem, v rámci regionu, posunete malinko směrem ku Praze, nelze minout slavné Žernoseky. Tady se rodí jedno z nejvyhledávanějších českých vín, které má specifickou chuť - možná i díky unikátnímu podloží a protože je to nejseverněji položená velká vinice v naší zemi. Jejich produkce je, nicméně limitovaná a tak milovník vína se musí často dost snažit, aby ochutnal některé jejich skvostné ročníky ryzlinků, mullerky, mopru či rulandy, než se tyto žádané kousky všechny vypijí. Takže, pokud směřují vaše turistické ambice do kraje Ústeckého, věřte, že jsem vám představil jen malou výseč z velmi zajímavého regionu na severu naší země.
 
Hezký víkend a hlavně "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Patrně jediný způsob, jak si zachovat zdraví, je jíst, co ti nechutná, pít, co se ti oškliví, a dělat, co se ti nechce.
Mark Twain
Top
English