VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Vánoce
2015-12-24, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

pokud dnes posloucháte právě tuto stanici, tak vám samozřejmě gratuluji! Ale hlavně - vám svato-svatě slibuji, že byť jsou mé glosy už tři roky věnovány výhradně gastronomii, dnes vám nebudu nabízet žádné kulinární dárky pod stromeček, nebudu vás přemlouvat abyste jedli kapra s bramborovým salátem a nebudu vám spílat, že se cpete cukrovím a pijete příliš červeného vína! 

 

Dělejte si prostě co chcete, konečně - vždyť jsou vánoce! Snězte a vypijte co hrdlo ráčí! Mám na vás pouze tři - malinké, řekl bych zcela nepatrné prosbičky, které vám určitě nebude zatěžko splnit. Ani jsem ta tři přání nevymyslel já, jsou vlastně docela běžná a historicky tradiční, jsou často zmiňována v pohádkách, básních, říkačkách či v lidových pranostikách. Domnívám se, že jsou dokonce nějak vnitřně zakódována v našich myslích, připadají nám přirozená, samozřejmá, ale někdy je přece jen dobré je malinko připomenout. 

 

Dnes je Štědrý večer, který slavíme my v Česku právě v tento den, ale na mnoha jiných místech je obdobný svátek třeba až zítra, za pár dnů nebo dokonce až začátkem ledna. A nebo také tenhle svátek některé země či náboženství vůbec neslaví. To je mi ale úplně jedno. Já bych chtěl připomenout ty tři malé prosbičky či přání právě dnes, kdy je většina z nás trochu naměkko, více povolnější, více ústupnější svým předsudkům a laskavější ke svému okolí.

 

Myslím, že ta tři přání jsou stejně snadná, jako když dýcháme vzduch nebo pijeme vodu: Za prvé - obdarujme druhé, za druhé - trochu pomožme potřebným a za třetí - buďme s rodinou (nebo alespoň se svými blízkými). Řekl bych, že všechna ta malá přání se dají dosti snadno splnit, a navíc by bylo moc dobré, abychom je uskutečňovali častěji a nejen o vánocích.

 

Krásný víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Divné je, když si dáte kapra namodro a dostanete po něm žloutenku.
Vlasta Burian
Top
English