VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Vánoce 2
2015-12-27, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

možná už tomu bude víc než třicet let, co se poblíž jednoho třeboňského rybníka uhnízdil obrovský dravec - orel mořský. Pro ochránce přírody, ornitology a vůbec každého, kdo má rád faunu a flóru to byla velmi povzbuzující zpráva. Nebývá totiž zvykem, že by se jen tak mýrnix-týrnix rozhodl - zrovna tenhle majestátný král ptáků - pobývat právě v jižních Čechách. Jeden místní porybný mi vysvětlil, že orlovi se tu náramně líbí. Má kolem sebe spoustu ryb a rybníků a navíc je tady skoro všude chráněná oblast, takže je v tichém prostředí, nikdo na něj nestřílí a má svůj klid. Fakt, že se tu uhnízdil, znamená pro místní správce lesů, vod a strání - že okolní příroda je ve velmi dobré kondici.

 

Čekali jsme u rybníka nejméně tři hodiny než se orel objevil, ladně zakroužil nad hladinou a pak vcelku bez nějaké velké námahy nalétl na vodu, drapl pořádného kapra do pařátů a odsvištěl si to zpátky do lesa. Ptal jsem se tehdy - velmi naivně, kdy zase přiletí, jestli ještě chvíli nepočkáme - ale odborníci přes vodní ptactvo na mne koukali jako na totálního ignoranta přírodních zákonů.  

 

Vysvětlili mi, že dravec teď kapra sežere a má dva dny pokoj. Bude nejspíš lelkovat na nějakém stromě, dívat se kolem a trávit. On určitě nebude - jen pro mé potěšení - kroužit po nebi, když zrovna nemá hlad. On se nepotřebuje rozhlížet po krajině a kochat výhledem na unikátní systém třeboňských rybníků od Jakuba Krčína. Orel totiž léta zejména proto, aby se někam přesunul a nebo, aby sehnal žrádlo. Jinak nemá žádný jiný důvod plýtvat svou drahocennou energií. Sedí na větvi, tráví a kouká.

 

A až dostane zase hlad, potom se největší ptačí predátor v Čechách - rozletí na obhlídku, zdalipak jsme mu v rybníce nechali po vánočních kapřích žních - alespoň pár nějakých rybiček k večeři…

 

Krásné vánoce - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
U jídelního stolu je jediné místo, kde se první hodinu nikdy nenudíte.
Anthelme Brillat-Savarin
Top
English