VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Včely a kocour
2016-10-09, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

moje moravská sestra má kočky, ovce a včely. Její černý koucour je tulák a čas od času se připlazí domů potrhaný a krvavý z kočičích šarvátek a všelijakého mrouskání. Bez dlouhých řečí se odšourá do zahrady a schoulí se do klubíčka pod - včelí úl. Leží tam několik dnů, jen občas se ztěžka zvedne, aby vypil kastrůlek teplého mléka.

 

No a pak se jednoho dne celkem čile protáhne a vyrazí ze svého přírodního včelího sanatoria a už zase mlsně koulí očima, kam by si zaběhl za kočkama! Včely jej poměrně rychle vyléčily. Všechen ten vzduch a prostor, kde včely žijí, létají a pracují má totiž kouzelnou moc. A není to jenom skryté tajemství sestřina koucoura, ale vědí to i včelaři. Také jim je dobře, když jsou blízko úlů. A my víme, že existuje jakýsi propolis, zázračné přírodní léčivo a víme také, že samotný med obsahuje mnohé látky, pyly a vnitřní energii nesmírně prospěšnou našemu organismu. Tedy med, který je správně udělán a se kterým je též dobře zacházeno během výroby, transportu i uskladnění. Takový med je podobným požehnáním pro naše těla, jako pobyt sestřina pomláceného kocoura pod včelínem.

 

Dokonce i když dáte třeba jen nádobu s vodou na pár dnů ke včelám, voda chutná jinak a má jiný náboj. To věděli už přes stovkami let lékaři ve staré Číně a Japonsku. Včely jsou kouzelná stvoření.

 

Až si budete kupovat med, což je nyní v nadcházejícím chladnějším období aktuální, přemýšlejte od koho si med vezmete. Světovou průmyslovou výrobu, bohužel, nemohu doporučit. Nálepka na etiketě označující producenta medu: Země ES, tedy nekonkrétního Evropského společenství na mne nepůsobí moc důvěryhodně. Úplně nejvíc se pak děsím údajů typu: Vyrobeno v zemích ES a mimo ES. To znamená - kdekoli na naší planetě. Med je z Asie, sklenice z Turecka a víčko z Polska. Děkuji, nechci. Raději si budu hledat svého domácího včelaře. Těch máme v naší zemi, díky Bohu, docela dost. A pokud jsou poctiví, med nepančují, nezahřívají jej zbytečně do vysokých teplot jen kvůli oblíbenému tekutému designu a nezabíjí tak výživné látky, pyly a vitamíny - tak takový med mám rád!

 

Když má Kocour mojí sestry nárok na svou "včelí nemocnici pod úlem", proč bychom - my neměli nárok dát si na svůj stůl - kvalitní domácí med?

 

Hezký víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Divné je, když si dáte kapra namodro a dostanete po něm žloutenku.
Vlasta Burian
Top
English