VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Vegetariáni
2016-04-16, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

nejsem vegetarián, ani vegan, dokonce ani vitarián. Jsem obyčejný všežravec, mám rád maso a mám rád i zeleninu. Můj IT kolega, říká, že zeleninu má nejraději, když je přepasírována přes prase. Jít s ním na oběd, kde nemají maso, to je úplná tragédie! Koulí očima, ošklíbá se a tvrdí, že mu to sice nevadí, ale, že za chvíli bude mít ukrutný hlad. Nemá prý tolik peněz, aby mohl jíst několikrát denně a dorážet se kde čím! No, oni ajtíci jsou někdy trochu nesrozumitelní. Na druhé straně v jedné věci má můj kolega pravdu - nabídka pro masožravce je mnohem pestřejší než pro vegetariány.

 

Mám k tomu co říci, protože jsem celý poslední měsíc jedl pouze bezmasou stravu. Moje čínská lékařka, co do mne čas od času zapichuje jehličky, mi totiž nařídila, že 30 dnů nesmím pít alkohol, jíst maso, ryby, jogurty, kravské mléčné produkty a ještě navíc se zdržet jakéhokoli sexu. Takže mi doktorka zakázala prakticky všechno co mám rád! Co by ale člověk pro své zdraví neudělal, že?

 

Nebudu vám popisovat všechny trable mého "postního ramadánu", ale musím říci, že najíst se dobře - vegetariánsky - není vůbec snadné. Když už člověk narazí na dobrou bezmasou restauraci, je tam dost plno. Počet lidí vyznávající vegetariánství je nejspíš mnohem vyšší než je náš trh schopen obsloužit. Žádnou jitrnici tam nedostanete, ale vaří většinou velmi chutně. Pak jsou tu - díky bohu - podniky indické či asijské, kde tradičně počítají se zákazníky, co nejedí maso. Zato typické české hospůdky - tak tam je to vždycky bída s nouzí. Pokud už se vyšponují k nějakému bezmasému výkonu, nabídnou vám maximálně smažák s tatarkou, rozvařený květák, nebo nepovedené variace na šopský salát. V nejlepším případě servírují čočku nakyselo, která je ovšem politá omastkem z vepřových výpečků..

 

Zatímco vegetariánské podniky nabízí tartar z červené řepy, kozí pažitkový sýr, houbový guláš, rajčatové pesto, lilek s bulgurem či špenátovou palačinku…Tisíce možností, stačí jen přemýšlet trochu kreativně!

 

Nikoho nenutím, konečně, co byste od vegetariána v měsíční klatbě čekali? Ale už jen pro čistotu vašeho těla a změnu stereotypu - není špatné si dát občas - masopůst. Budete mít sice trochu hlad, ovšem vyzkoušíte nečekané variace pokrmů a možná i trochu zhubnete!

 

Tak dobrou chuť - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
K vašemu restaurantu vede labyrint. Jakmile objevíte správnou cestu – obvykle nehledáte další.
Anonym
Top
English