VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Velcí Češi
2016-01-01, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

vždy, když začíná nový rok, myslím na významné příslušníky našeho národa. Vybavuji si - velké Čechy - a jsem na ně patřičně hrdý. Třeba na Emila Zátopka, jednoho z našich nejslavnějších sportovců, světového rekordmana ve vytrvalostním běhu. Občas u nás v Troji potkávám jeho manželku - oštěpařku Danu Zátopkovou, též olympijskou vítězku, jak si ve svých 93 letech vykračuje s úsměvem na tváři. Také si s pýchou vybavuji super-hokejistu Jaromíra Jágra. Nikdy jsem sice neviděl jediný hokejový zápas, a jeho osobně jsem poznal v životní velikosti pouze vypracovaného v bílém marcipánu v Muzeu Čokolády v Táboře, ale slyšel jsem, že jeho maminka skvěle vaří a božský Jára má prý slabost pro českou hutnou kuchyni. To je dobře, on potřebuje hodně energie. Jsem také pyšný na tenistku Martinu Navrátilovou, která vyhrála nejvíc grand slamů na světě a kterou jsem měl tu čest pozvat na míchaná vajíčka do prestižní kavárny Sarabeth's poblíž Central Parku na Manhattanu. Také jsem v těchto dnech obzvláště hrdý, že naše země zrodila takové velikány, jako vědce Otto Wichterleho, co vynalezl kontaktní čočky, nebo Karla Čapka, který obohatil svět o výraz - robot - ze svého slavného dramatu R.U.R., a co teprve režisér Miloš Forman, jehož filmy Hair, Amadeus či Přelet přes kukaččí hnízdo získaly spoustu Oskarů? Tak na ty všechny s pýchu v srdci teď myslím…

 

Abychom však nezůstali pouze u jednotlivců - jsem v těchto novoročních svátečních chvílích také velmi hrdý na celý náš národ. My totiž, kromě sportovců, umělců a vědců, také hodně skórujeme ve světové gastronomii. Jsem na naše občany hrdý, že se již mnoho let s přehledem drží na špičce ve spotřebě piva. Pivo je naše doména, zatím nás nikdo nesesadil z pivního trůnu. Němci, Dánové, Belgičané či Irové se svými 107 litry piva ročně na hlavu - jen velmi vzdáleně dosahují k našim úctyhodných 144 litrům piva na osobu. Já vím, že v tom je i vývoz, také, že nepijí kojenci a že nám hodně pomáhají britští turisté loučící se u nás se svobodou, ale náš - typický česky pivař - je pořád významnou složkou této globální kategorie slávy.

 

Až si budete, jako dnes já, pyšně připomínat všechny naše slavné velké Čechy, nezapomeňte na ty bezejmenné, ale velmi zodpovědné spotřebitele, kteří nám v této kategorii zaručují absolutní světové prvenství a mezinárodní proslulost.

 

Tak "na zdraví" - a prosím vás, ani v tomto roce - "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
K vašemu restaurantu vede labyrint. Jakmile objevíte správnou cestu – obvykle nehledáte další.
Anonym
Top
English