VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Velikonoční ostrov
2016-03-27, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

nyní - o Velikonocích - bych vám rád něco pověděl o Velikonočním ostrově. Tenhle fascinující "pupek světa" uprostřed Tichého oceánu je nejodlehlejším místem na naší planetě. Je tak malý, že ho pěšky obejdete za jeden den. A je tak daleko od celého ostatního lidstva, že má své specifické zvláštnosti, jež se nepodobají ničemu jinému. Oni totiž ostrované ve svém vývoji neměli od koho opisovat.

 

Unikátní turistickou atrakcí jsou určitě stovky obřích lávových soch Moai, které se povalují všude po ostrově. Dodnes přesně nevíme, proč je ostrované tesaly. Stejně tak nechápeme, proč sami sobě zničili svůj krásný ostrov. Kolem roku 1600 totiž vykáceli všechny stromy. Nastala větrná eroze půdy, neměli z čeho stavět domy a kanoe, aby mohli lovit ryby a nebylo na čem vařit. Studánky a potoky vyschly. Lidé snědli veškeré ostrovní ptáky, hlodavce i hlemýždě. Začali žít v jeskyních a kamenných chyškách. Pak přišel hladomor, válka všech proti všem, dokonce i kanibalismus.

 

A k dokonání katastrofy připlula na lodích civilizace: Většinu obyvatelstva pak zdecimovala v 19. století epidemie neštovic a ve 20. století byl ostrov pronajat jako ovčí farma, takže vše co z vegetace zbylo, tiše spásly ovečky.

 

Dnes je ostrov pokryt travnatou plání. Všechny původní druhy stromů jsou vyhynulé. Prakticky všechny druhy pozemních zvířat byly vyhubeny. Jídlo dostanete většinou jen importované. Ostrované již trochu obnovili svou populaci a mají dokonce vlastní královnu. Je mladá a krásná, potkal jsem jí osobně a nikdy bych nevěřil, že její předkové měli tolik sebezničujících úmyslů.

 

Jediným stabilním návštěvníkem ostrova tak po tisíce let zůstali pouze mořští ptáci. Tak, až budete rozbalovat své velikonoční vajíčko, vzpomeňte si na Velikonoční ostrov, kde díky nesmyslnému zacházení s přírodou a bratro-vraždnému boji - bylo obyčejné ptačí vejce - často jediným jídlem, které ostrovany udržovalo při životě!

 

Tak dobrou chuť - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

 

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Kdo chce dobře jíst, nesmí urazit kuchaře.
Čínské přísloví
Top
English