VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Vepři ryjí
2015-06-28, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

víte, že vepříci mají v podstatě 3 základní smysly?: rozmnožovat se, spát a rejt. Tedy správně česky - rýt čumákem v zemi! Nevím už v jakém je to pořadí, jestli se raději rozmnožují a pak až spí, ale myslím, že příroda to má určitě nějak dobře promyšleno. Mě zajímá především to rytí - protože úzce souvisí s jídlem. A já jsem hluboce přesvědčen, že prasata žerou prakticky pořád. To rytí je pro ně velmi přirozená činnost, jenže náš civilizovaný systém chování vepřů jim to rytí vlastně zrovna moc neumožňuje.

 

Vyprávěl mi tuto moc zajímavou historku pan Sklenář ze slavné biofarmy Sasov, kde se na vepře specializují. Když totiž pustíte prase do volné přírody, tak může být vyšlechtěné, rozmazlené, vycvičené nebo úplně normální - každopádně se velmi rychle zorientuje a začne svým rypákem rýt v zemi. Nachází tam broučky, larvy, kořínky, žížaly a všechno mu to moc chutná, navíc je evidentní, že to rytí prasata ohromně baví.

 

A jaký toho plyne užitek pro nás - lidi? To byste koukali! Kromě toho, že se prase docela dost zadarmo nažere, tak se také unaví, jeho strava je pestrá a navíc svým rytím prokypří půdu. Té to také dělá moc dobře. Praseti chutnají různé plevelovité rostlinky a vůbec věci, které mi považujeme za odpad. Tak třeba - pýr - ten má vepřík moc rád, takže navíc při svém hodování zbavuje půdu plevele a přirozeným způsobem ji čistí.

 

Farmáři navíc zjistili, že prasata, která můžou běhat venku a každý den si pořádně zarýt čumákem v zemi, rychleji přibývají na váze, jsou zdravější, mají dobrou kondici, chutné maso a navíc se s velkou radostí a hojně rozmnožují. Prostě jsou při chuti! Z toho všeho plyne, že pokud našim boubelatým vepříkům umožníme realizovat ty jejich tři nejzákladnější pudy: spát, rozmnožovat se a rýt, bude i pro nás všechno v pořádku…Stačí jen tak málo, že?

 

Krásný víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde, ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Kdo chce dobře jíst, nesmí urazit kuchaře.
Čínské přísloví
Top
English