VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Veverky
2017-10-07, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

od rána dnes sbírám v trávě ořechy a myslím na veverky žijící na naší a sousedově zahradě. Bydlí někde v korunách staré borovice, poskakují si po větvích a já přemítám o jejich zubech a drápcích. A taky mě moc zajímá, jaké si dělají potravinové zásoby na zimu? Veverky totiž tráví skoro většinou svého času sháněním jídla a protože mají dvakrát až třikrát ročně mláďata, musí se pochopitelně hodně otáčet.
Jejich oblíbenou delikatesou jsou třeba semínka ze šišek, houby, ovoce a také lískové a vlašské ořechy. No a proto já o nich dnes tak usilovně přemýšlím, protože sbírám ořechy a vždycky, když už mě bolí záda, tak si říkám - zrovna pro tenhle ořech - dole pod rybízem už se ohýbat nebudu! Musím se přece rozdělit i s ostatními obyvateli naší zahrady. Ořechy jsou výživné, mají je v oblibě i sojky, datli a kosi, zahlédl jsem několik ořechů co v sobě mají díru vysekanou ostrým zobákem a jejich jádro je perfektně vyžráno.
No a tak, zcela úmyslně, zanechávám mnoho dalších oříšků, aby si je mohly veverky odnést do svých skrýší. Zima bude letos - alespoň podle tvrdosti skořápek našich ořechů - asi docela tuhá. A tak se budou vlašáky i lískáče našim veverkám určitě hodit. Mám dojem, že jejich příští mláďátka jsou plánována na únor a to přijde určitě každý oříšek k dobru. Jenže mně připadá, že naše veverky jsou nějaké rozmazlené. Nevidím žádný velký zájem o oříšky, které jim tu velkoryse zanechávám. Že by spoléhaly na jiné pochutiny z všudypřítomných přeplněných popelnic? Nebo, že by jejich zuby a drápy už neměly tu sílu? Že by veverky zlenivěly díky životu ve městě a spoléhaly se na civilizační odpad? Znervózňuje mne, že se málo snaží, zásoby na zimu shánějí znuděně a bez obav. Navíc jsem si všiml, že když už nějaký ořech naše veverky čapnou a odnesou do koruny stromů, vybírají si hlavně ty ořechy, co k nám padají od souseda - totiž ty, co mají měkčí slupku, takzvané papíráky. Evidentně veverky - stejně jako já - moc dobře vědí, že jsou ořechy lépe a hůře vyloupatelné. Jsou ořechy sladké, hořké, tvrdé, měkké, tučné a taky vycmrdlé i suché. Místo, aby braly vše, co je k mání a co já jim v dobrém úmyslu nechávám v trávě, tak ony mají svou veverčí hrdost a svou hlavu a berou si jen to nejlepší! Co nadělám, já jim fandím a pro jistotu schovám ještě trochu oříšků ve sklepě - a až bude všude sníh a mráz, určitě jich pár rozloupnu a přisypu veverkám a ptákům do krmítka. Nejsme tady na zemi přece jenom my!

Hezký víkend a hlavně "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Divné je, když si dáte kapra namodro a dostanete po něm žloutenku.
Vlasta Burian
Top
English