VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Vezeme vám mléko
2016-10-01, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

po Sametové revoluci, když k nám vrthl kapitalismus a privatizovala se Filmová studia Barrandov, všichni se snažili být vším v jedné osobě: Umělci, businessmany, podnikateli, producenty, sami sobě obchodními zástupci a tak dále. Oscarový režisér Jiří Menzel tehdy řekl jednu památnou myšlenku, kterou si dovolím parafrázovat. Že totiž - on - se nechce stát producentem, nechce shánět na svůj film peníze, obcházet sponzory, podlézat bohatým firmám a zabývat se spoustou dalších činností kolem filmu. On je režisér - a tak chce dělat režii, nemíní plýtvat silami na nic jiného, chce se maximálně soustředit na svou profesi, aby odvedl dobrou práci. A to myslím, pan Menzel, už předvedl mnohokrát, že umí dokonale.

 

Já jsme si na tuhle jeho přes dvacet let starou filosofii vzpomněl, když kolem mě jela pojízdná farmářská prodejna a z tlampače se ozývalo bučení krav a vyvolávač volal: "Čerstvé mléko, vezeme vám čerstvé farmářské mléko!" Vynikající nápad, jak dostat produkty z farem přímo do měst. Jenže jedna věc mne na tom vlastně přijde líto. Totiž, že samotní farmáři a drobní zemědělci se musí tolik otáčet nejen na poli a ve chlévech, ale oni se musí také starat o distribuci svých produktů, aby se dostaly ke konečnému zákazníkovi. Jenže oni to sami většinou moc neumí a nebo nechtějí anebo prostě na to nemají čas. Oni jsou tu přece od toho, aby vypěstovali oves, aby co nejlépe chovali ovce, kozy a králíky, aby zasadili včas bylinky a včas je také sklidili. Oni v tom svém pracovním nasazení, jehož rytmus určuje počasí a příroda, si přece nemají ještě v noci lámat hlavu, jak své skvělé produkty dostat k zákazníkovi.

 

O to víc obdivuji některé farmáře, co spojili své síly a začali se sami starat o transport svých produktů. Mají tak kontrolu nad kvalitou a nemusí se dělit o nehorázné marže některých distributorů. Jediné co mne na tom všem mrzí - je, že místo, aby se soustředili pouze na svou farmu, tak, jako se režisér Menzel chce soustředit jen na svůj film, tak musí věnovat ještě další energii a síly na obchodní jednání, distribuční schůzky, papírování, administrativu a další úkony, které zbytečně rozptylují jejich pozornost. Oni přece nejvíce ze všeho rozumí svým polím a svým zvířatům. Tam je jejich síla. Vše ostatní pouze rozptyluje jejich hlavní pozornost na produkci kvalitních potravin!

 

Hezký víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Copak jestli je to zdravý, na to lidi kašlou, lidi mají rádi, když je to hlavně dobrý, pak řešej až, jestli je to zdravý…
Zdeněk Pohlreich
Top
English