VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Vezeme vám mléko
2016-10-01, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

po Sametové revoluci, když k nám vrthl kapitalismus a privatizovala se Filmová studia Barrandov, všichni se snažili být vším v jedné osobě: Umělci, businessmany, podnikateli, producenty, sami sobě obchodními zástupci a tak dále. Oscarový režisér Jiří Menzel tehdy řekl jednu památnou myšlenku, kterou si dovolím parafrázovat. Že totiž - on - se nechce stát producentem, nechce shánět na svůj film peníze, obcházet sponzory, podlézat bohatým firmám a zabývat se spoustou dalších činností kolem filmu. On je režisér - a tak chce dělat režii, nemíní plýtvat silami na nic jiného, chce se maximálně soustředit na svou profesi, aby odvedl dobrou práci. A to myslím, pan Menzel, už předvedl mnohokrát, že umí dokonale.

 

Já jsme si na tuhle jeho přes dvacet let starou filosofii vzpomněl, když kolem mě jela pojízdná farmářská prodejna a z tlampače se ozývalo bučení krav a vyvolávač volal: "Čerstvé mléko, vezeme vám čerstvé farmářské mléko!" Vynikající nápad, jak dostat produkty z farem přímo do měst. Jenže jedna věc mne na tom vlastně přijde líto. Totiž, že samotní farmáři a drobní zemědělci se musí tolik otáčet nejen na poli a ve chlévech, ale oni se musí také starat o distribuci svých produktů, aby se dostaly ke konečnému zákazníkovi. Jenže oni to sami většinou moc neumí a nebo nechtějí anebo prostě na to nemají čas. Oni jsou tu přece od toho, aby vypěstovali oves, aby co nejlépe chovali ovce, kozy a králíky, aby zasadili včas bylinky a včas je také sklidili. Oni v tom svém pracovním nasazení, jehož rytmus určuje počasí a příroda, si přece nemají ještě v noci lámat hlavu, jak své skvělé produkty dostat k zákazníkovi.

 

O to víc obdivuji některé farmáře, co spojili své síly a začali se sami starat o transport svých produktů. Mají tak kontrolu nad kvalitou a nemusí se dělit o nehorázné marže některých distributorů. Jediné co mne na tom všem mrzí - je, že místo, aby se soustředili pouze na svou farmu, tak, jako se režisér Menzel chce soustředit jen na svůj film, tak musí věnovat ještě další energii a síly na obchodní jednání, distribuční schůzky, papírování, administrativu a další úkony, které zbytečně rozptylují jejich pozornost. Oni přece nejvíce ze všeho rozumí svým polím a svým zvířatům. Tam je jejich síla. Vše ostatní pouze rozptyluje jejich hlavní pozornost na produkci kvalitních potravin!

 

Hezký víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Kdo chce dobře jíst, nesmí urazit kuchaře.
Čínské přísloví
Top
English