VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Vidlička jen pro papeže! Ostatní musí rukama
2013-04-20, Text: Pavel Maurer
Představte si právě teď – v čase víkendového oběda – kolikrát berete do ruky nástroj jménem vidlička. Připadá vám to stejně přirozené a normální jako kafe k snídani nebo plavky na dovolenou k moři.

Jenže pozor! Kromě toho, že třeba v Indii nebo v Africe vidličky moc neuznávají a i nyní se tam jí spíše rukama, tak vidlička jako běžná součást příboru pro Evropany je na světě sotva 200 let! Předtím byla v podstatě raritou, unikátností a výsadou úzkých skupin aristokracie.

Vidlička je vlastně nejmladší součástí našich dnešních příborů. Od nepaměti naši předkové používali hlavně nůž a na tekutiny škebli, později transponovanou do lžíce. Vidlička (nebo spíše dvojzubec) se původně hodila především pro napíchnutí masa ve vařící vodě, ale rozhodně ne jako součást jídelních nástrojů. Vidlička je velmi moderní věc.

Historicky vzato, vidlička je prvně k vidění na obrázcích z Byzantské říše. Teprve Kateřina Medicejská prý přivezla v polovině 16. století něco podobného vidličce do Francie. Další stovku let byly vidličky používány jen příležitostně a kupodivu spíše na sladké pokrmy.

Osobně si vzpomínám, že na hradě v Avignonu je v jedné vitríně uložena vidlička se slonovinovou střenkou, kterou při jídle směl používat pouze papež. Ostatní hodnostáři jedli jen nožem a rukama. Na přelomu 17. a 18. století používali vidličku pouze někteří bohatí, a to jen občas. Navíc si prý vozili svůj vlastní a jediný příbor s sebou v krabičce.

Skutečným široce rozšířeným fenoménem se vidlička stává teprve začátkem 19. století. Rychle se ujala ve Francii a pak se v celé Evropě a Americe stala běžnou součástí jídelního příboru.

Pokud vás dnes usadí ke stolu na vícechodovou degustaci, kde budete mít kolem talíře založeny čtyři nože, čtyři vidličky a tři lžíce, neděste se! Začněte od vidličky, která je nejblíže vaší ruce, a pak se s postupujícími dalšími chody přibližujte k talíři. To je celý kumšt!

A nezapomeňte při tom všem, že váš prapraděda nejspíš vidličku v životě nedržel v ruce. Možná ji ani nikdy neviděl – a stejně kvůli tomu neumřel hladem.

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Divné je, když si dáte kapra namodro a dostanete po něm žloutenku.
Vlasta Burian
Top
English