VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Vietnamští zelináři
2014-09-20, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

nevím, jak u vás a kde vlastně všichni posluchači Radiožurnálu bydlíte, ale v naší ulici už zpychli i vietnamští zelináři! Ještě před pár lety jsem k nim chodil moc rád nakupovat. Těšilo mne, že mají otevřeno kdykoli si vzpomenu, vlastně non-stop, taky jsem je rád a slušně zdravil a žvatlal s nimi o tom, jak jsem jednou před mnoha lety byl v Saigonu a v Hanoji. 

 

Fandil jsem jim, protože vytlačili z našeho trhu všechny ty postsocialistické obchody ovoce-zelenina, kde se bez ladu a skladu povalovala změklá torza červené řepy, oťukaná jablka a zahnědlé banány. Byl jsem rád, že už nemusím koukat do nařvaných arogantních tváří zelinářů, kteří vydělávali na podpultovém prodeji pomerančů a vládli spolu s řezníky černému trhu a jezdili si v tuzexových autech. 

 

Rád jsem pozoroval, jak pracovití vietnamští přistěhovalci přebírají hroznové bobulky, čistí mrkev a kropenkou osvěžují petrželovou nať. Skoro nikdy se mi tu nestalo to, co při nakupování potravin úplně nesnáším - že se mne prodavač s plnou kasou ptá jestli nemám menší bankovku, protože prý on má málo drobných na vracení. Tohle si ještě donedávna žádný vietnamský obchodník - na rozdíl od těch našich - nedovolil.

 

Zato dnes se situace, alespoň u nás v ulici dramaticky změnila. V Praze 7 již došlo k totální asimilaci. Vietnamci se již netváří tak pokorně a skromně, často mi už neodpovídají na pozdrav, nemají drobné na vrácení a žádají je po mě. Cibule a česnek nejsou už tak pečlivě vytříděny a tak si občas sáhnu do shnilých kousků. Máslo mají o 7 korun dražší než v supermarketu. Někde se asi stala chyba!

 

Já osobně od nich nechci žádnou zvláštní péči, nebo úctu. Jsou to moji sousedé a spoluobčané, jejich děti chodili od školy s mými dětmi. Já bych si jen moc přál, aby si ten svůj zelinářský monopol udrželi v takové kvalitě, s jakou začínali. Aby zelenina byla zase čerstvá, chutná a kvalitní. Jinak jim totiž hrozí nebezpečí, že do naší země třeba emigrují zase jiní národové, kteří budou pracovitější a pořádnější a provedou Vietnamcům to, co oni po právu provedli našim socialistickým zelinářům - nemakačenkům!

 

Krásný víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

 

Pavel Maurer, www.grand-restaurant.cz

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
U jídelního stolu je jediné místo, kde se první hodinu nikdy nenudíte.
Anthelme Brillat-Savarin
Top
English