VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Vinné chyby
2015-08-08, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

pokud máte právě dovolenou, věřím, že naplno odpočíváte. Je dost pravděpodobné, že také více jíte, více pijete a vůbec si užíváte život aktivněji a jinak než během běžného pracovního roku. Já bych vás dnes rád upozornil na několik zásadních chyb, které možná děláte při - pití vína. 

 

Kazíte tím zážitek sobě i jiným, chováte se neuctivě k vínu, jehož výroba stála mnoho peněz, umu a lidského úsilí - a nakonec vypadáte přitom docela dost komicky! 

 

Jednou z prvních a velmi častých "vinných chyb" je - nalévat si sklenku vína až po okraj. Víno není pivo. Víno musí mít vzduch a prostor, abyste si s ním mohli zatočit, přičichnout si, pokochat se. Většinou stačí naplnit jen jednu třetinu sklenky. 

 

Za druhé - držte sklenku za stopku a ne za její tělo. Díky teplu z vaší ruky totiž víno rychle mění také svou teplotu. A to není dobře! Navíc si zakrýváte pohled na víno a nemůžete vidět, jestli není kalné. A ještě jedna maličkost - když držíte sklenku za stopku, vždy se pak lépe ťuká - na zdraví!

 

Další chybou je, že často kupujeme víno, protože se nám líbí jeho vigneta. Mnozí výrobci to dobře vědí a proto na poměrně nezajímavá vína lepí s oblibou honosné a atraktivní nálepky, které vám slibují vynikající zážitek. Opak je pravdou! Nepsaná zkušenost je, že jednoduchá, prostá, ne moc pozlacená vigneta - často skrývá vynikající mok.

 

Jedním z dalších malých prohřešků je - obava - kombinovat vína s nejrůznějšími pokrmy. Pravidlo, že k červenému masu především červené víno a k rybě jen bílé - sice platí - ale ne vždy a za každou cenu! Nabídka vín je obrovská. Nebojte se experimentovat - nečekané párovnání mnohdy bývá příjemným gastronomickým překvapením.

 

A konečně - při pití vína nikdy nepospíchejte. Správný vinař při práci také nepospíchá. Věřte, že když víno necháte malinko vydechnout, prohlédnete si nejdříve barvu, jiskru, pak přičichnete a pak se trochu napijete, poválíte na jazyka, polknete a vnímáte chuť i vůni, která se vám nosem vrací zpátky - bude váš zážitek z vína mnohem, mnohem krásnější!   

 

Krásný víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde, ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Divné je, když si dáte kapra namodro a dostanete po něm žloutenku.
Vlasta Burian
Top
English