VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Víno aroma
2016-12-18, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

je dosti pravděpodobné, že budete během svátků a vítání Nového roku pít víno. Chtěl bych vám říci, že pokud si to chcete opravdu užít, věnujte pozornost zdánlivě nepodstatným detailům, které mohou zásadně ovlivnit vaše chuťové vjemy.

 

 • vězte, že jinak chutná víno u vinaře v Burgundsku a pak úplně to samé, co si přivezete domů. Smiřte se s tím, že je tu nezaměnitelný genius locci
   
 • na vaše vinné vjemy má také vliv hluk, hudba, hovor
   
 • víno jinak chutná podle toho jakou má teplotu, jinak chutná uvnitř domu a jinak venku, když sedíte v zahradě pod stromy nebo v parném létě v hloubi chladného sklepa
   
 • váš zážitek ovlivňují dost zásadně pachy, odéry, vůně deodorantu, kolínské, parfémy lidí okolo a nebo, když byla sklenka nesprávně umytá v myčce s nějakým výrazným mycím prostředkem
   
 • kupodivu  nás také ovlivňuje i oblečení, ubrus, barva okolních stěn, ale i pití vína vsedě či nastojáka. Muži by měli být oblečeni spíše černobíle, zatímco ženám v takových chvílích sluší pastelové v barvy v odstínech vín, která jsou na stole - červené, růžové, bílé či žluté..
   
 • a pak nejvíce ze všeho má vliv - jak bylo víno vyrobeno? zda je harmonické, má vyvážený poměr alkoholu, kyselin, cukrů a taninů?

 

A nakonec - je nesmírně důležité v jaké společnosti víno pijete? Když to bude s někým, koho milujete, v rodinném kruhu či mezi přáteli - věřte, že vám bude ohromě chutnat a užijete si jej nejen díky pravidlům, která jsou neměnná, ale hlavně díky svým blízkým. Ti vašemu chuťovému vjemu dají naprosto nezaměnitelnou ingredienci, kterou nelze koupit za žádné peníze!

 

Možná si myslíte, že to všechno moc prožívám… - a máte pravdu - prožívám! Protože pokud bych jenom bezmyšlenkovitě konzumoval, jsem pouhý alkoholik. Zatímco, když jsem si vědom těchto zásad a dodržuji je - jsem požitkář, obdivovatel, vychutnávač, milovník dobrého jídla a pití. Přeji i vám, abyste si i vy sklenku pěkného vína užili ještě víc než obvykle!

 

Tak na vaše zdraví - a ani o vánocích  "nejezte, nepijte a když to půjde - nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Divné je, když si dáte kapra namodro a dostanete po něm žloutenku.
Vlasta Burian
Top
English