VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Víno s tváří
2015-03-07, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

včera jsem si k obědu otevřel láhev vína, které mělo lidskou tvář. Mělo svůj příběh, svůj obličej, svého majitele, rodokmen. Takové vínko se nedá pít bez emocí. Člověk se, chtě-nechtě, trochu zasní a myslí na ty, kdo tento božský nápoj vytvořili. Zrovna tuhle láhev jsem dostal jako dárek od grafického studia Aleše Najbrta. Autora kreativní viněty. Samotný produkt - rulandské šedé - je dílem slavného mikulovského vinařství Petra Marcinčáka. Takže v mé sklence v úvozovkách "plavou" dvě konkrétní osoby, které mám tu čest navíc osobně znát. Vím, že mi neposlali žádný zbytek ze své sklizně. Líbí se mi to víno i jeho obal a vím, že kdyby mě něco naštvalo, tak mohu zatelefonovat skutečným osobám a ne - virtuálnímu světu neznámých výrobců čehokoli.

 

Víno s "lidskou tváří" jsem také jednou získal od úžasného herce Karla Rodena. Jde o limitovanou edici rodinného vinařství bratrů Adámků z Višňové na Znojemsku. Víno nese hercovo jméno a navíc na etiketě je vyobrazen Rodenův zámeček. Když jsem víno ochutnal, věděl jsem, že Karel, pokud zrovna nehraje, tak má na sobě holiny, běhá po poli, jezdí s traktorem, chová skot, seká louku a také ochutnává víno než se rozhodne mu poskytnout své jméno. O to víc je mi blízké.

 

Stejně tak je mi milé víno jednoho z nejlepších režisérů na světě - Francise Forda Coppoly, který natočil nesmrtelnou mafiánskou ságu Kmotr. Jeho kalifornská vína jsou stejně kreativní jako jeho nezapomenutelné filmy.

 

Neznám příběh vín, která mají na vinětě tvář francouzského komika Pierra Richarda nebo herce s ruským občanstvím Gerárda Depardieu. Je však jisté, že i tyto celebrity vínu rozumí a mají své vinohrady. Oni svá vína pijí, propagují, ale také produkují. Takže za ně ručí svou vlastní tváří. A to je fér! 

 

I u nás najdete vína, kde šel jejich autor s kůží na trh! Na etiketě si prohlížíte jeho obličej a někdy tam bývá i telefon - takže se můžete spojit ihned a vyjádřit své názory. 

 

Mnoho vín na celém světě nese jména svých vinařů: Mondavi, Michlovský, Volařík či Pichler - to je celkem běžné. Ale viněta, kde se objeví tak říkajíc "natvrdo" obličej člověka, který za to vše v láhvi bere osobní odpovědnost - to je odvaha hodná obdivu. 

 

Tak na zdraví - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
K vašemu restaurantu vede labyrint. Jakmile objevíte správnou cestu – obvykle nehledáte další.
Anonym
Top
English