VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Vlašáky
2019-01-06, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

dojídám zbytky vánočního cukroví a myslím na ořechy - tuto obvyklou domácí ingredienci. Mám na zahradě tři statné ořešáky. Tedy přesněji řečeno - dva svoje a ten třetí - to je půlka větví z velkého stromu od souseda. A jsem tomu rád, protože ořechy - to je skvělá lokální super-potravina! V těchto dnech už na mne naši ořešáci mávají jen holými větvemi pokrytými malou vrstvičkou sněhu, ale v létě dávají krásný stín, potom skvělé ořechy a na podzim - bohužel - spoustu listí, které musím pečlivě shrabat, protože zahradě ořechové listí vůbec nesvědčí. Ale zpátky k těm neuvěřitelně zdravým a chutným vlašským ořechům. Každý rok mám nasbíráno několik beden této plodiny. Stromy nepotřebují v podstatě žádnou moc velkou péči, zalévání, postřiky proti hmyzu a podobně. Prakticky - zdarma - člověk získá něco, co je nejen chutné, dlouho vydrží uskladněno, ale obsahuje v sobě mnohé blahodárné účinky. Vlašské ořechy obsahují mnoho zdraví prospěšných dobrot pro naše tělo: Mají vysoký obsah esenciálních mastných kyselin, velké množství vitamínu E, vitamínů A, B, C, P. K ořechovým stopovým a minerálním prvkům patří třeba: kobalt, hořčík, měď, zinek, železo, jód, vápník a fosfor. Pomáhá zabránit srdečně-cévním onemocněním. Zlepšuje krevní oběh v oblasti pohlavních orgánů. Je antioxidant. Je prevencí aftů, čistí játra, naši pleť i mysl. Olej z vlašského ořechu je jedním z nejkoncentrovanějších potravinových zdrojů živin, které se nacházejí v přírodě!
Když se třeba podíváte na skladbu jídla pro sportovce, téměř vždy tam najdete vlašáky jako nezbytnou ingredienci správné výživy.
No a malá douška nakonec: Víte proč se jádro ořechu vlašského tak nápadně podobá typickým lalokům našemu mozku? Vysvětlení je jednoduché - je to proto, že jsou ořechy pro náš mozek velmi výživné, zdravé a posilující. Nejspíš pak budeme chytřejší! Tak si občas, stejně jako já, zase nějaký ten oříšek - pro jistotu -  schroupejte!

Mějte se hezky a prosím vás - ani v tomto roce - "nejezte, nepijte a nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
K vašemu restaurantu vede labyrint. Jakmile objevíte správnou cestu – obvykle nehledáte další.
Anonym
Top
English