VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Voda
2015-08-15, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

hodně často při těch vedrech přemýšlím o vodě. Stojím na své miniaturní zahrádce a marně se snažím kropit a oživovat na troud uschlé rostliny. Jenom pár dnů jsem byl pryč a vše mezitím spálilo - extrémní saharské horko - dorážející na Prahu a celou naši zemi.

 

Začal jsem být dokonce trochu v panice a hlavně - nesmírně šetrný. Místo abych při ručním mytí nádobí pouštěl vodu do výlevky jako obvykle, naplňoval jsem s ní různé misky a hrnky a pak zaléval truhlíky sálající pelargónií.

 

Dokonce mi v těchto dnech dělá potíže splachovat na záchodě. Je mi úzko, když vidím jak proteče mísou 10 litrů - pitné a čisté - vody po každém malém vyčůrání. Japonci prý jednou zkoušeli vytěsnit alespoň jedenkrát denně jednu návštěvu místa, kam chodí i jejich císařpán pěšky. Prostě se koncentrovali, trochu to zadržovali a kumulovali svoji potřebu. Prý jedno milionové město takhle ušetřilo až 5 miliónů litrů vody denně!  

 

Tak na to myslím, když kropím svoji zahrádku, piju vodu a pivo a víno a pak se jdu na záchod vyčůrat, protože v tom horku pořád piju. Myslím na Araby, kteří v největších vedrech srkají po malých šálcích teplý čaj. Oni dobře vědí proč. To, že my do sebe obrátíme vychlazený nápoj v horku - to znamená, že náš žaludek musí začít naplno pracovat, aby ten studený nápoj ohřál na teplotu přijatelnou pro naše tělo a pak jej teprve pustil dál do organizmu. Myslím také na to, kolikrát si denně myji - zbytečně - ruce. Vždyť my se nacházíme ve srovnání třeba s Afrikou v téměř antiseptickém prostředí! 

 

Taky jsem dostal radu od jedné bylinkářky, že ke stromům nebo rostlinám mám vylévat vodu, ve které jsem předtím vařil brambory nebo řepu. Moje sestra dává svým stromům vždy zbytky z čajové konvice. Někdy přidá mléčně zbarvenou vodu, v níž uvařila špagety. Prý to rostlinám chutná lépe než voda obyčejná, plná chlóru. Bůh ví. Ale fakt je, že sestřina vesnická zahrádka září čistotou a velmi prosperuje. 

 

Baví mne uvažovat v tom horku, že ne vždy musíme kuchyňskou zbytkovou vodu vypouštět zbůhdarma do výlevky. Proč lít vodu do kanálu, když ji můžeme nějak recyklovat? Obávám se, že v budoucnu bude vody méně a bude dražší. Měly bychom s tím raději počítat a už teď se učit být - alespoň - kapku - víc - šetrnější

 

Krásný víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde, ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Kdo chce dobře jíst, nesmí urazit kuchaře.
Čínské přísloví
Top
English