VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Voda
2016-04-09, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

v poslední době sám sebe přistihuji, že se mi nechce vylévat vodu do výlevky. A tak, když třeba vyplachuji nějaký hrnec, tak s tou tekutinou "na odpis" brouzdám po bytě a přílévám kytkám do květináče. Moje sestra - zkušená moravská bylinářka - mi poradila, že jemně nazelenalá voda z vypraného salátu, zbytky nedopitého čaje nebo dokonce lehce osolená voda vyvařená ze špaget - tak to vše ona naředí a vylévá ke stromům nebo na záhony nebo do květináčů.

 

Nevím, jestli je to chemicky úplně správně, ale kytky i zelenina mé i mojí sestry - se po těchto "zbytkových koktejlech" tváří nadmíru spokojeně. Spolu s vodou, která by normálně končila v kanalizaci se jim dostaly ke kořenům asi i nějaké nečekané živiny.

 

Důvod, proč se mi nechce zásobovat kanalizaci - asi nemusím vysvětlovat. Připadá mi prostě správné, klidně se vyčůrat během sprchování, než před tím běžet "na malou" a pak to spláchnout deseti litry pitné vody. Myslím si, že - pokud to jde - máme zkusit vodu ještě jednou dostat do života. Nabízím vám malou domácí recyklaci, která si nevyžaduje nic jiného než nepatrné zapojení šedé kůry mozkové. Vylít cokoli do výlevky, nechat puštěný kohoutek při čištění zubů nebo umývat nádobí pod tekoucí vodou - to mi připadá - jako že jsem aroganti anebo super-plýtváci bez jakékoli inteligence. 

 

Když se podíváte na to, kolik vlastně stojí litr pitné vody, tak to nevydá úplně depresivně. Podle oficiálních údajů platíme asi 8 korun 50 haléřů na osobu na den. Každý z nás spotřebuje v průměru 100 litrů vody denně. Tedy v průměru - záleží na našem způsobu života. Je v tom sprchování, koupání ve vaně, splachování na WC, zalévání kytek, vaření a pití. Ovšem ty poslední dvě položky jsou v podstatě nejmenší. Zatímco, když spláchneme několikrát na záchodě máme hned padesát litrů vody v kanále! O vrchovatě napuštěné vaně ani nemluvím.

 

A proč tedy o tom mluvím právě dnes? No, blíží se léto a může být sucho. Na světě je hodně míst kde mají pořád sucho. A kvalitní vody je čím dál tím méně. Já bych si tedy jen přál, až budete zbytečně plýtvat vodou, abyste se občas na chvíli zamysleli. Ona je sice na první pohled laciná, ale ve skutečnosti - nesmírně vzácná!

 

Tak dobrou chuť - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Kdo chce dobře jíst, nesmí urazit kuchaře.
Čínské přísloví
Top
English