VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Voda
2016-06-25, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

začínají horka, řekl bych, spolu s meteorology - téměř tropická vedra - a tak se naskýtá otázka, zdalipak víte, že více než miliarda lidí na naší planetě nemá přístup ke kvalitním zdrojům pitné vody?

 

Říkám to úmyslně a vlastně se trochu sám za sebe stydím, protože zrovna včera večer jsem váhal, jestli si dám na závěr týdne jedno orosené pivo a nebo raději bublinky a nebo spíše osvěžující vychlazené bílé víno a vodu? Byl jsem v té chvíli rozšafný, marnotratný a z hlediska globálního nedostatku vody také asi dost bezohledný. Jenomže - mám se každý den postit a bičovat si záda karabáčem za to, že mne potkalo takové životní štěstí, že nemusím šetřit vodou? Mám mít výčitky svědomí, že v naší malinké zemičce je vlastně všechno k jídlu a pití, co si jen můžeme přát? A ještě navrch k tomu všemu kulinárnímu blahobytu, že v naší české kotlině nám nijak zvlášť nehrozí tornáda a uragány, smrtící vlny tsunami a ani tady za posledních několik tisíc let nejspíš nebylo zemětřesení. 

 

Otočíme kohoutkem a teče skvělá voda. No, možná je někdy trochu cítit chemickým čistícím prostředkem, možná se také někdy přihodí nějaký problém ve vodovodním potrubí - ale pořád to máme relativně pod kontrolou. Není to asi férové srovnání, ale vězte, že několik milionů lidí každoročně umře kvůli tomu, že nemají žádnou vodu a nebo, že je totálně znečištěná!

 

Tak to slyšíte, chtěl jsem vám vyprávět o lehkém letním - nealko-pivu, o pivu s citrónem pro cyklisty, o šampaňském a šumivém vínu vůbec, o vinném stříčku, o hořkém čaji, o mátové limonádě a také o různých dalších koktejlech a nápojích, co se hodí do teplých dnů - a nakonec tu kážu jako mravokárce o globálních vodních problémech. 

 

A tak se jen, prosím, zamyslete, až vám budou čepovat vaši oblíbenou značku piva a nebo až budete jako já váhat, jakým skvělým nápojem si zpříjemníte žízeň, tak si alespoň na zlomek vteřiny - v tom horku - vzpomeňte, že existuje stále pár možností jak můžeme každý z nás dát trochu napít i ostatním lidem na světě.

 

Hezký víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
U jídelního stolu je jediné místo, kde se první hodinu nikdy nenudíte.
Anthelme Brillat-Savarin
Top
English