VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Vosí hnízda
2014-12-25, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

vosí hnízda miluji nejvíc z veškerého cukroví. Pamatuji si, že maminka je před námi schovávala vyskládaná jedno vedle druhého na dřevěném válu na skříni. Hnízda tam odpočívala už 10 dnů před Štědrým večerem. Maminka měla teorii, že je to proto, aby hnízda trochu proschla a ztvrdla před závěrečným naplněním vanilkovým krémem a uzavřením lineckou placičkou. 

 

Určitě si dokážete představit ta muka, co jsme prožívali - já, moje sestra a občas i táta, abychom vydrželi projít kolem skříně bez malé degustační porce. Museli jsme přece průběžně kontrolovat, jestli hnízda už dostatečně vyzrála. 

 

Ta vosí hnízda, aby tak skvěle chutnala, prostě potřebovala svůj čas. Harmonogram výroby a produkce stanovila moje matka na základě dlouhodobých zkušeností. Od té doby, když mi někde nabídnou, abych ochutnal jejich vánoční cukroví, vždy beru hnízda jako lakmusový papírek, kterým prověřuji kvalitu autora, ať už je to profík či domácí kuchtík-amatér. Ten čas zrání je pro hnízda velmi prospěšný. Ovšem z hlediska mé maminky jistě též velmi nebezpečný, že na skříni před Štědrým dnem nakonec nezbude nic.

 

Nicméně, jistě souhlasíte, že v přípravě cukroví i jídel vůbec se nesmí nikdy spěchat.

 

Proto také, když otevřel jeden proslulý řetězec v Římě svůj první podnik rychlého a uspěchaného jídla zvaný - fast food, reagoval rozčílený italský novinář proti tomu - a založil hnutí - Slow food. Tedy pomalé jídlo. Mimochodem, dnes již rozsáhlé celosvětové hnutí, usilující o přirozený vztah k surovinám, jídlu i jeho spotřebě. Jíst rychle je pro nás stejně špatné jako je pro surovinu a jídlo nevhodné, když se snažíme ten přirozený proces za každou cenu urychlit.

 

Když jsme však u těch fast foodů, musím se přiznat, že jak jsme se sestrou jako děti užírali nedosušená vosí hnízda ukrytá matkou na skříní - tak to jsme je ze strachu před přistižením při činu - házeli do sebe hodně "fast"! Často to bylo tak rychlé fast food, že jsme se téměř udusili. 

 

Krásné vánoce - a prosím vás - "nespěchejte, nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

 

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
U jídelního stolu je jediné místo, kde se první hodinu nikdy nenudíte.
Anthelme Brillat-Savarin
Top
English