VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Vratné láhve
2016-08-06, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

počítejte se mnou: 1 láhev od vína, 3 od piva a 2-3 od minerální vody. Takže asi 7 lahví denně na jednu rodinu. Za měsíc 210 lahví jenom v naší ulici, která je poměrně krátká a čítá 10 domů. Když počítám průměr - je to 2100 lahví měsíčně a to někteří starší sousedi celkem kašlou na tříděný odpad. Takže hází bez rozmyslu vše do kontejneru, který je nejblíž jejich domu. Nějaká barevnost popelnic je vůbec nezajímá!

 

Naše městečko má v prázdninové sezóně asi 30.000 obyvatel, takže, když každá rodina spotřebuje to co my, je to bratru 1. 680 000 lahví za měsíc jen v naší malé přímořské dovolenkové osadě. To si ani nedokážu představit! Možná je to nějaký kopec nebo hora nebo věžák plný lahví, které nikdo nechce vrátil, vymýt označkovat a znovu poslat do oběhu. Skoro mi přestávají chutnat lahvované nápoje! A to vůbec nehovořím o lahvičkách od jogurtů, okurek, papriček, oliv a dalších ingrediencí.

 

Sklo není nic jiného než roztavený písek. Je prakticky nesmrtelné. Do nově stvořené lahve na víno se může použít přes 70 % skleněného střepu. To je obrovský podíl recyklace. Nicméně před tím musí proběhnout následující proces: Zodpovědný občan hodí použitou láhev do správně barevného kontejneru, ten odveze náklaďák na nějakou skládku, kde se vše vytřídí a pak se skleněný střep znovu roztaví a zpracuje na nové skleněné obaly. Pořád mi to nějak nevychází, že by tenhle proces měl být energetiky a finančně výhodnější než starý zavedený systém - vratných lahví?

 

Obaly ze skla mají přece fantastickou vlastnost. Dají se opakovaně používat, a to i v průmyslovém měřítku. Možnost znovuvyužití skleněných lahví řadí sklo na špici současných takzvaných ekologických obalů. Přestože jednou vyrobený obal lze několikrát použít, zpětný výkup lahví je stále omezován. Důvodem jsou kapacity, logistika, prostor, finanční náročnost a další výmluvy, které mají za cíl akcelerovat výrobou nových lahví. Zájmy ekonomické jednoznačně vítězí nad zájmy zdravého rozumu. Výkup lahví je pro životní prostředí přijatelnější než recyklace. Recyklace skla (byť je relativně efektivní) je z tohoto pohledu velmi diskutabilní.

 

Hlavní předností skleněných obalů není to, že je sklo recyklovatelné. Ale to, že je můžeme opakovaně používat. Bohužel, tato vlastnost ekonomice příliš nevyhovuje. Málokoho zajímá, že když vrátíme láhev a ta je znovu použita, znamená to, že jen Evropě není vypuštěno do ovzduší několik desítek milionu tun zplodin CO2 při zpracování vápence, písku a sody na další nové sklenice,… které, bohužel, většinou opět skonči v popelnici!

 

Tak na vaše zdraví - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
K vašemu restaurantu vede labyrint. Jakmile objevíte správnou cestu – obvykle nehledáte další.
Anonym
Top
English