VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Začínají farmářské trhy. Pozor na ně!
2014-03-23, Text: Pavel Maurer
Otepluje se, a tak se na mnoha místech naší země začínají rojit farmářské trhy. Zaplať pánbůh za ně a taky pozor na ně! To je můj vzkaz, výzva i varování na základě osobní zkušenosti.

Pokud si dobře pamatuji, venkovní trhy se nacházejí ve všech zemích světa a tradičně fungují stovky a v některých teritoriích dokonce tisíce let. Každý ví, že v určitý den přijde ráno na trh, nakoupí a že večer trh zase zmizí.

Trhy bývají většinou pod širým nebem, obchoduje se tváří v tvář a každý stánek je specifická samostatná jednotka. Může se smlouvat o ceně a bývá zvykem, že trh nabízí především produkty místní provenience nebo pocházející z blízké lokality. To je zárukou čerstvosti, sezónnosti, rozumné ceny a autentičnosti. Holoubátka v Anjou, ravioli v Toskánsku, česnekoví krabi v Singapuru nebo currywurst v Berlíně. U nás to může být třeba malínský křen, davelská klobása nebo beskydské jehněčí.

Jenže na farmářských trzích se bohužel také podvádí. Objevují se chytráci, kteří nabízejí zaručeně české brambory z Polska, stoprocentní přeštické prasečí jitrnice z Rumunska, kváskový chleba bez kvásku a podobně. Je třeba být nesmírně ostražitý. Také jsem se mnohokrát spletl.

Nabízím vám proto několik triků:
  1. Dívejte se trhovcům do tváří a na ruce. Mnoho vám napoví, zda jsou to skuteční vlastníci svých produktů. Pozorujte, jestli mají upracované dlaně. Ptejte se jich, v jakých podmínkách pěstovali plodiny, požádejte, ať vám dají ochutnat.
  2. Raďte se s nimi, jak upravovat maso, z jakých ingrediencí je jejich džem, jaké používají konzervační látky.
  3. Pokud se na některý trh vracíte častěji, najděte si stabilního dodavatele, který musí vědět, že u něj vždy něco utratíte. A pokud tuhle nepsanou dohodu myslí vážně, věřte, že vám nikdy neprodá zvadlou zeleninu nebo zkyslý sýr. Bude vám naopak radit, od koho brát jablka a kde mají spolehlivé domácí sádlo.
 
Farmářské trhy nejsou obří sterilní shopping centra, naopak. Nabízejí vám osobní formu prodeje. Musíme být vděční, že je u nás máme, musíme si je hýčkat, ale i vychovávat. 

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Kdo chce dobře jíst, nesmí urazit kuchaře.
Čínské přísloví
Top
English