VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Zapomeňte na jídlo. Důležitější je obsluha
2013-04-28, Text: Pavel Maurer
Vážení gastronauti, pokud budete mít někdy pocit, že spropitné je projevem toho, že nejste chudáci, pak na to rychle zapomeňte. Jestli jste nespokojení, nedávejte ani korunu. Jinak to totiž zkazíte všem, kdo přijdou po vás. A v očích nezaslouženě obdarovaného číšníka vypadáte jako rozmařilý blázen.

Podle posledních amerických průzkumů prý číšníci, kteří jsou familiérnější a občas se třeba i lehce dotknou hosta, poklepou ho po rameni, pochválí skvělý výběr vína a podobně, dostávají výrazně vyšší spropitné.

Jiná britská studie dokládá, že téměř na celé naší planetě asi je 87 % dotazovaných návštěvníků restaurací ochotno vrátit se zpět, byť je jídlo průměrné, ale zato obsluha milá, vstřícná, rychlá a zábavná.

V případě, že je obsluha restaurace nepříjemná a špatná, se lidé naopak nejsou ochotní vracet. Ani když je jídlo skvělé. Náš gastronomický zážitek zásadně ovlivňuje ten, kdo přináší talíř na stůl. Jen si sami vzpomeňme, jak dokáže neurvalý, pomalý, případně zapomnětlivý obsluhující personál definitivně zničit naše chutě na cokoli.

Co obsluha prozradí o restauraci?
  • Ušmudlaný číšník vám leccos napoví o celé restauraci a zázemí kuchyně.
  • Číšník nesmí příliš vonět parfémem ani páchnout potem.
  • Nezapomeňte na oční kontakt, když objednáváte.
  • Nebuďte arogantní a dostane se vám více osobního přístupu.
  • Ať vám vysvětlí to, čemu nerozumíte v jídelním lístku. Nechte si popsat, co se skrývá pod pojmem Tajemství kata Mydláře, abyste nebyli nemile překvapeni.
 
Každý host v restauraci se chce alespoň trochu cítit ve stylu „obsluhoval jsem anglického krále“. Když je mu toto privilegium poskytnuto, mají všichni zúčastnění vyhráno. Je krásné potkat číšníky, kteří jsou hrdí na svou profesi. Setkání s nimi vás vždy potěší a něčím obohatí. Takových je však bohužel velmi málo.

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
K vašemu restaurantu vede labyrint. Jakmile objevíte správnou cestu – obvykle nehledáte další.
Anonym
Top
English