VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Zapomenuté ovoce
2016-07-24, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

když jsem byl malý kluk, přivydělávali jsme si se sestrou tím, že jsme sbíraly u babičky a po zahradách sousedů ovoce, co už nikdo nechtěl a vozili to všechno na dvoukoláku do sběrny. Nevím, kam se ty sběrny dnes vlastně poděly? Ale mám takový dojem, že za mého mládí byly v každé druhé vsi.

 

Když už byla naše olomoucká babička utahaná z věčného zavařování a nakládání plodů své zahrady, tak nám dovolila sbírat červený, bílý a černý rybíz, joštu, moruše, ryngle a špendlíky. Někdy se dokonce přemnožily i maliny. Ovšem na švestky jsme nesměly sáhnout, protože ty, co se nedaly do koláčů nebo do domácích povidel, tak ty se házely do škopku - na slivovici.

 

Každopádně si velmi přesně vybavuji, že v naší vesnické sběrně ovoce a zeleniny - přijímali prakticky všechno. Od angreštů až po červenou řepu. To sklízení plodů zahrady byla pro nás sice otrava, ale peníze nám dětem nakonec zůstaly, takže jsme pak ty odevzdané domácí vitamíny probendily za nekvalitní zmrzlinu, lipíčka, gumové žvýkací hady a další kulinární nesmysly. 

 

Když dnes chcete v supermarketu koupit angrešt, černý rybíz nebo trnky, nedejpánbuh špendlíky nebo mišpuli - tak nad vámi kroutí hlavou. Místo našich typických domácích plodin, raději nabízejí mango, banány, papáju, pomeranče, pomela a další záoceánský dovoz.

 

Nevím jak zakončit tohle moje smutné vzpomínání na naše domácí zapomenuté ovoce a na to, že se přebytky ze zahrádek daly docela dobře prodávat. Je mi prostě líto, že naše děti rozpoznají spíš broskev než blumu a umí si okamžitě vybavit jak chutná kiwi od protinožců. Ale nejspíš netuší co znamená zapomenuté slovo kdoule, skvělá to plodina nejen do džemu, ale pro naše babičky třeba i sušená vůně, kterou si dávaly do skříně, aby jim pak krásně voněly šaty.

 

Naše malá země má spoustu plodů, které jsou našim tělům velmi blízké, chutné a zdravé. Jen na ně nesmíme přes tu všechnu cizokrajnou širokou nabídku zapomenout - a hlavně, dát je ochutnat našim dětem! Třeba se dobré věci zase navrátí...

 

Hezký víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Kdo chce dobře jíst, nesmí urazit kuchaře.
Čínské přísloví
Top
English