VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Zavřeno
2018-04-15, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

 

zlobí vás a rozčiluje, že nemůžete o vybraných svátečních dnech nakupovat ve velkých obchodech? Mně to tedy vůbec nevadí! Ať už jsou to obchoďáky, supermarkety nebo cokoli jiného. Podle zákona máme dnes - zakázáno - nakupovat a prodávat během osmi státních svátků v obchodech nad dvě stě metrů čtverečních. Tak tomu bylo nedávno na Velikonoční pondělí, no a pak nás čeká zavíračka 8. května na Den vítězství, ten tu bude co nevidět, a tak dále až do vánoc. Já patřím jednoznačně ke skupině lidí, kteří nechtějí podporovat neustálý konzum. Nepotřebuji si kupovat nový vysavač zrovna na Den české státnosti a když se mi stane, že zapomenu koupit máslo nebo dojde mouka - ausgerechnet - na druhý svátek vánoční a všude je zavřeno, tak jsem to prostě
gastronomicky prošvihl - a buď mě zachrání sousedka a nebo nějak kreativně upravím jídelníček. Bude se normálně improvizovat z toho - co dům dá. Jsem si jist, že ty svátečně zavřené obchody určitě nezpůsobí, že moje rodina vymře hlady.
Někteří poslanci prý dokonce usilují o to, aby kromě státních svátků zatáhly velké obchody roletu i každou neděli. Já si netroufám tvrdit, že je to správné, on to má každý v sobě zařízeno jinak, někdo světí neděli, zatímco jiný má z pátka na sobotu šábes a nedotkne se žádné práce. Jiný občan - zase chce být pořád “in”, mít všude pořád otevřeno, pracovat až do úmoru - a hlavně nepřijímat žádná nařízení, zákazy a regulace. Já si přitom vždycky vzpomenu na mou babi Aničku, která v neděli nikdy nehla ani prstem, jídlo bylo navařeno, jen se přihřálo a ona celý den seděla na lavičce před domem, nohy obtočené dekou a rozprávěla se všemi, kdo šli kolem. Myslím, že se na ten rituál těšila celý týden, stejně jako na ranní nedělní mši, kdy spolkla syrový žloutek, aby se jí lépe zpívalo. Stejně tak se každý pátek postila, nejedlo se maso, ale fazole a koláče. Mně ale vůbec nejde o náboženství, ale právě o ty rituály a zvyklosti. Máme jich, čím dál, tím méně a náš život se občas stává jaksi rozdrncaným a neohraničeným. Myslím, že rituál - “ve svátek zavřeno”, že prostě v určitých dnech nemůžeme spoléhat na supermarkety s čerstvým rohlíkem a krájeným masem, tak že tenhle rituál je správný. Ujasníme si alespoň rytmus života a realitu, že ne vždy musí být vše při ruce tak snadno a hned jak si zamaneme. Střídmost se vyplácí. Bůh ví, kdy ji v budoucnu budeme potřebovat?

 

Hezký víkend a hlavně "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Divné je, když si dáte kapra namodro a dostanete po něm žloutenku.
Vlasta Burian
Top
English