VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Zavřete restauraci
2015-03-29, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

každou chvíli mi chodí zprávy, že Státní zemědělská a potravinářská inspekce zavřela nějakou hospodu, bistro, bar, cukrárnu či prodejnu potravin. Nevyhovující hygienické podmínky, trus hlodavců, špína, dokonce i nafocená romantická zákoutí pod kuchařským stolem, kam někdo nenápadně zametl mrtvá tělíčka broučků, mušek či myšek. No fuj!

 

Zrovna tento týden vyšel v Informačním centru bezpečnosti potravin titulek: Bylo zavřeno 7 provozoven. Vždy mě zamrazí. Nebudu vám sdělovat jména podniků, ale měst: Bělá pod Bezdězem, Most, Prachatice, Dobruška, Jihlava, Velké Meziříčí. Padá na mě smutek - taková krásná místa a tolik hnusu. 

 

Při zjištění nepřijatelných hygienických podmínek v potravinářském provozu - inspekce na místě uloží zákaz užívání prostor. Zároveň provozovateli  nařídí, aby zjištěná pochybení napravil. Pokud provozovatel opatření splní, inspektoři při opakované kontrole zákaz užívání prostor uvolní. V případě závažných porušení předpisů v oblasti hygieny inspekce s kontrolovanou osobou zahajuje správní řízení o uložení sankce.

 

Pro vaši představu, že se nejedná o "zbytečnou buzeraci" - byla v mnoha českých restauracích zjištěna například přítomnost švábů, rusů domácích i drobných hlodavců. A to tak, že živých i mrtvých. O čistotě mastných stěn, odpadů a způsobu uskladňování potravin raději ani nebudu mluvit. Fotografie si můžete prohlédnout na www.bezpečnostpotravin.cz a i jinde na netu. Pravidla jsou letos prostě přísnější a orgány kontroly - zaplať Bůh - pracují velmi pečlivě! Pokud provozovatel nerespektuje veterinární zákony a nedodržuje požadavky na bezpečnost potravin, lze uložit pokutu až do výše 50 milionů korun. To je samozřejmě pro většinu podniků "smrtící" částka. Já jsem však hluboce přesvědčen, že je to správně. Protože pokud nebudou postihy přísné, zlikvidují tyto strašlivá restaurační zařízení dříve nás než my je…

 

Tak hezký víkend a - "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Divné je, když si dáte kapra namodro a dostanete po něm žloutenku.
Vlasta Burian
Top
English