VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Zdravá pro seniory
2017-06-04, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

 

věřím, že se mnou souhlasíte, že chutné a kvalitní jídlo si zaslouží také lidé, kteří již prožívají podzim svého života. Je jim hodně let a často se sami o sebe ani nedokáží pořádně postarat. “Skutečně zdravou jídelnu” mají nyní nově obyvatelé čtyř domovů pro seniory v Brně. Tato zpráva mne velmi potěšila.

 

Všechnu tuhle práci má na svědomí Iniciativa jménem “Skutečně zdravá škola”, o které jste možná slyšeli ve spojení s dlouhodobou snahou zlepšit hromadné stravování - dětí školou povinných. V současné době se jedná o téměř 300 mateřských, základních i středních škol, které dětem nabízejí lepší gastronomii. To, že se zmíněnému hnutí daří prosazovat vysoké standardy v kvalitě nejen u nejmladších, ale nyní - navíc - i v případě seniorů, to je moc dobře!

 

Podmínkou pro splnění certifikovaných kritérií je, mimo jiné, zajistit, že pokrmy neobsahují žádné nežádoucí přísady a při jejich přípravě se minimalizuje používání polotovarů. Alespoň 75 procent veškerého jídla a pití musí být vyrobeno z čerstvých, nezpracovaných surovin či potravin, které jídelna přednostně nakupuje od pěstitelů, chovatelů a výrobců s provozovnou ve vlastním nebo sousedním kraji. Prostě ctí svou lokalitu. Suroviny v jídelním lístku pak odrážejí sezónnost a strávníci mají v jídelně k dispozici informace o původu potravin. Při úklidu v prostorách kuchyně se navíc používají ekologicky šetrné čisticí a mycí prostředky.

Do programu Skutečně zdravá jídelna se mohou přihlásit nejen školní, ale také podnikové a veřejné jídelny. Takže jich může být stále víc!

 

Při těchto zprávách se začínám dívat optimisticky na své vlastní stáří. Skoro se na ty kontrolované dobroty začínám těšit! Nevím sice, kdy to u mě osobně nastane, ale vím určitě, že každý se rád dobře nají a když mu ještě zaručíte, že konzumuje zdravé věci - nevím jak vám?, ale mně hned všechno chutná lépe! 

 

Hezký víkend a hlavně "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
K vašemu restaurantu vede labyrint. Jakmile objevíte správnou cestu – obvykle nehledáte další.
Anonym
Top
English