VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Zima
2018-02-11, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

 

venku je zima, mráz, vítr, je sychravo, vlezlo a nevlídno. Ženy by neměly nosit krátké sukně a tenké punčocháče, i když to vypadá hezky. Muži pak lehkovážně rozepnuté bundy a býti jen tak hala-bala prostovlasí. Rukavice, čepice, či klobouky jsou docela v módě, tak proč je nepoužít? V restauracích a kavárnách nám již běžně nabízejí zázvorový čaj s medem na zahřátí. Tak teď už jen zbývá si zopakovat, jaká jídla jsou pro zimní období nejvhodnější.
Podle čínské doktorky Guo Li bychom měli jíst červené a černé fazole. “Nejdříve uvařit černé fazole, vypít odvar a pak přidat červené a vařit je dál ve vodě. Černé fazole jsou močopudné a odstraňují otoky. Do uvařené kaše můžeme přidat trochu hnědého cukru. Ledvinám, které jsou hlavním orgánem zimního období, odpovídá černá nebo alespoň tmavá barva naší stravy. Takže tmavé - hovězí či skopové maso je v tomto období vhodnější než maso bílé.” Jinak čínská medicína doporučuje konzumovat veškerou zeleninu a ovoce v teplém stavu, vařené, kompotované, konfitované, pečené. Žádné syrové saláty z takzvané čerstvé zeleniny! I hrušku bychom měli nejdříve povařit ve vodě, než ji sníme. Má to velký vliv na naše vnitřní teplo, kterého máme v zimě nedostatek.
Nechci vám tady motat hlavu s čínskými lektvary a takovými delikatesami jakými jsou třeba plátky mladého jeleního paroží lurong nebo vývarem z čínských datlí jujube (které mně osobně trochu smrdí a vůbec nechutnají), ale snažím se navrhnout ingredience pro nás snadno dostupné a běžné. Určitě nám nebude dělat problém pít po ránu slanou vodu a večer vodu medovou, čímž podle čínské medicíny zabráníme šlehání patologického ohně v těle, následným zácpám a poruchám trávení. Naopak, vážená paní doktorka Guo Li se ve svých zápiscích nikde nezmiňuje, že bychom to měli přehánět s citrusovými plody, pomeranči a citróny. Je totiž známo, že nám otevírají póry v kůži a tak je nám pak venku ještě větší zima než bez takto získaného vitaminu C. Já bych k tomu ještě přidal, že bychom měli pít hlavně teplé nápoje, když čaj, tak zázvorový, když víno, raději červené a v pokojové teplotě a pokud nevydržíme bez piva, tak raději sedmý schod…ty vymražené půllitry si nechme raději až na léto!

 

Hezký víkend a hlavně "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Divné je, když si dáte kapra namodro a dostanete po něm žloutenku.
Vlasta Burian
Top
English