VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Zlaté prasátko
2014-12-24, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

všichni z vás, co se dnes postí, by měli podle tradice vidět "Zlaté prasátko". A víte vlastně proč? Příběh "zlatého prasátka" vznikl pravděpodobně u prastarých pohanů. Je spojen se svátkem zimního slunovratu, se symbolikou nadcházející úrody, prosperity a hojnosti - konečně,… co byste jiného od prasete mohli očekávat? Pohané věřili, že pokrmem z vepřového - získají sílu a energii Slunce. Ale před tou pečínkou bylo samozřejmě nutné pořádně vyhladovět. O to více pak chutnala.

 

Nastupující křesťanská nadvláda však pohanům tento zvyk brzy vymlátila z hlavy! Žádné živé, ani mrtvé prase, žádné oběti - natož tak nějaké přežírání. To se do zmíněného náboženství jaksi nehodilo. Jelikož se ale nedařilo rituály s prasetem úplně vymazat z minulých tradic, moudrá historie vytvořila jistý kompromis: A tak - celodenní půst na Štědrý den zůstal, prasátko také, ovšem už ne pečené, ale virtuálně přetransformováné v pouhý obrázek na zdi. Ten dnes můžete, díky rodičům a technice, pozorovat v luxusním - zlatém vydání.

 

"Zlaté prasátko" má vypadá úplně stejně jako normální prase. Tradice je udržována především pro mladší jedince, kteří nejedí celý den a pijí pouze čistou vodu. Má jim to přidat na disciplíně a poslušnosti. Internetová Wikipedia dokonce tvrdí, že "Při této tradici hrozí i zkolabování." Já si naopak myslím, že malá hladovka, zvláště o vánocích, každému z nás prospěje. I dítěti. Prase neprase!

 

A nakonec - jen tak pro zajímavost - naše "zlaté prasátko" je skutečně jedinečné. Nikdo jiný na naší planetě neuctívá na Štědrý den podobnou tradici. Jako Češi si tedy dnes můžeme s hrdostí připsat další unikát ze světa jídla a hladovění! 

 

Hezké vánoce - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
U jídelního stolu je jediné místo, kde se první hodinu nikdy nenudíte.
Anthelme Brillat-Savarin
Top
English