VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Zvířata jen žerou
2016-05-29, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

chtěl bych dnes spolu s vámi filosofovat o zvířatech. Když si představíte slona, lva, vrabce nebo nějakého broučka, mravence či štiku - všichni vlastně celý den a někdy i noc věnují své schopnosti a veškerou svoji energii - shánění potravy. Priority jejich času jsou jednoznačné - hledají a loví žrádlo a pak, když se nacpou, tak odpočívají, spí, tráví.. Samozřejmě, že další velkou část sil věnují procesu rozmnožování, ale pokud se pořádně nenažerou, tak s nimi nic není.

 

S námi je to docela podobné, nemyslíte? Když si to tak pro sebe rozebírám, na nás je dost vidět, že i my původně pocházíme ze zvířat. Máme své pudy, touhy, ovšem máme také svou velkou nadstavbu: Chceme kulturně žít, vzdělávat se, tvořit hodnoty světového významu, řídit auta, poznávat nové kraje, milovat se, zvelebovat zeměkouli, ale na konec toho všeho nás stejně čeká to samé co zvířata - máme docela obyčejný hlad, chuť a žízeň. Je to lidské, je to živočišné a jinak to nikdy nebude.

 

Zvířata nedělají v podstatě vůbec nic jiného než, že hledají žvanec. My - člověk moudrý - jsme naše stravování natolik zefektivnili, že nám ještě po jídle - zbývá spousta času, kdy můžeme dělat něco jiného. Zvířatům a také těm nejchudším a nejpřírodněji žijícím národům naší planety však moc času na žádná alotria nezbývá. Třeba Amazonští indiáni či lovci z pacifických ostrovů jsou na tom v podstatě stejně jako zvěř žijící kolem nich. Od rána je jejich jedinou a hlavní činností - sehnat jídlo!

 

My lidé, se od zvířat lišíme také ještě v tom, že kromě získání jídla, trávíme v podstatě obrovskou spoustu hodin s jeho přípravou: Třeba vařením, kvašením, pečením, smažením, strouháním, nakládáním, …zatímco zvířata jsou v tomto ohledu spokojeni se stravou tak jak jim ji nabídla sama příroda. Většinou ji sežerou okamžitě! V jednom jsme si ale docela podobni - i my svoji porci sníme velice rychle, ať už její příprava byla dlouhá a nebo vůbec žádná! 

 

My s přípravou většinou strávíme hodně času, zatímco zvířata žádný! Co se však týká rychlosti zhltnutí jídla - náš společný genetický kód se nikdy nezapře!

 

Hezký víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Kdo chce dobře jíst, nesmí urazit kuchaře.
Čínské přísloví
Top
English