VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: H2O
2017-07-05, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

Český rozhlas se celý minulý týden podrobně věnoval tématu - jak šetřit vodou. Já bych se rád ještě zastavil u gastronomie.
Ono to není tak, že najednou začnu šetřit vodou, protože jsem to slyšel v rádiu. Šetrnost by měla být jakousi samozřejmou součástí našich životů. Měli bychom šetřit lidi, suroviny, dům, židli na které sedíme a konečně také - sami sebe. Vždyť my - Homo Sapiens (tedy člověk moudrý) - nejen, že umíme skvěle plýtvat všemi zdroji kolem nás, ale my dokážeme vytěžovat tak bezohledně i sami sebe, že je někdy až s podivem, kolik toho vydržíme.

A jak je to s vodou? Běžný občan zaplatí za vodu asi 8,50 denně. Pojďme si to trochu porovnat: Co si koupíte za 8 korun? Dva rohlíky? Prášek do pečiva nebo deset deka lacinějšího salámu? A nebo 100 litrů vody z kohoutku? Já si nemohu odpustit vzpomínku na moji moravskou babičku Annu, která nikdy ničím neplýtvala. Její vztah k vodě začínal tím, že si ji musela každý den ručně vytáhnout ze studny na dvorku dlouhým bidlem, na kterém byl hák a na něm plechový kbelík. Každý vytažený kbelík znamenal práci a také starost, aby byl ve studni stále dostatek vody. Žádná studna není bezedná. Babička, když myla nádobí, tak použila horkou vodu na první hrnce, několikrát ji přelila přes ostatní nádobí a pak teprve vše smyla novou vodou načisto. Neexistovalo, že bychom vylili do výlevky nedopitou sklenku a když nějaká - tak říkajíc špinavá nebo použitá voda zbyla - a už nešla dále recyklovat, nafasoval jsem kbelík a běžel vodu nalít k nějakému stromu nebo keři na zahradě. Problémy celého světa začínají u každého z nás. Spolu s vodou dnes myslím na Cyrila s Metoděje - jak to, že oni, před tisícovkou let, uspěli se svou misí a nám pořád tak dlouho trvá pochopit, že jde o život?

Co nám poradí dnešní “vodní věrozvěstové”? Cyril a Metoděj, mají dnes svůj svátek a my máme díky nim volno, nemusíme do práce, protože oni před stovkami let putovali Evropou a snažili se šířit nějaké poznaní. Dávali lidem informace, poučili je. I my dnes máme své věrozvěsty, kteří nás varují, že vody bude méně, bude dražší a vzácnější a učí nás jak se máme chovat, aby - voda - byla. Tak snad si na nějaký šetrný fígl vzpomeneme, až budeme zase zbytečně vylévat vodu do kanálu!

Hezké svátky a hlavně "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Divné je, když si dáte kapra namodro a dostanete po něm žloutenku.
Vlasta Burian
Top
English