VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Jak vyzrát na all inclusive
2014-06-21, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

dlouhodobě nenávidím pojem "all-inclusive", tedy česky řečeno - "vše je v ceně". Blíží se doba prázdnin a dovolených, takže je dost pravděpodobné, že mnozí z vás si zakoupili pobyt, kde si každého hned na začátku okroužkují páskou na ruku a pak už budete jíst dle libosti cokoli a kdykoli, vstávat kdy se vám bude chtít, prostě bez starostí a stresů. Jenomže on je to trochu začarovaný kruh. Ten, kdo vám "all inclusive" prodává a připravuje, bohužel ve většině případů nepřemýšlí o ničem jiném, než jak na vás maximálně ušetřit. Jak nakoupit ty nejlacinější suroviny, druholigová rajčata a jak z nedojezeného kuřete co bylo k večeři udělat nazítří polévku k obědu. Manažer "all-inclusive" logisticky koumá nad tím jak servírovat a umisťovat nabízená jídla ve varných nádobách tak fikaně, abyste se na začátku nacpali tím lacinějším a zbylo vám v bříšku co nejméně místa na dražší "delikatesy". Jenomže ten boj není jednostranný - i my, zákazníci a plátci "all inclusive" děláme co můžeme, abych si své peníze co nejvíce užili, že? A tak se cpeme jako prokopnutí! Pijeme od rána jednoho "zdarma-panáka" za druhým, dáváme si exotické koktejly, na jaké bychom si nikdy - tedy v tom normálním "ne-all inclusive" životě za žádnou cenu netroufli. 

 

Zblajzneme pětichodovou snídani a od oběda nás prakticky musí odvézt na vozíku. Ale nejásejme, stejně je to nerovný boj - a restaurace nakonec vždy slavně zvítězí. Recyklace nesnědených potravin je organizačně dokonale promyšlená, alkohol se nalévá v té nejnižší konzumní kategorii a nedaleký lékař je dobře a zkušeně zásoben projímadly, žaludečními tabletkami a desinfekčními prostředky. Všichni ví své.

 

Nejvíce se tamní číšníci "all inclusive" usmívají na malé děti, protože sní málo a nemají z toho rozum jako dospělí. Netuší, že se mají nacpat až budou mít boule za ušima. Děti prostě konzumuji jen to co je nezbytně nutné. Jeden rohlík, jedno jídlo, jedno pití. Proč by se jako měly cpát, když už nemají hlad? Raději si půjdou hrát.

 

Můj závěr je jednoduchý: "all inclusive" není nic špatného, ale nesmíme se z toho, takříkajíc - pomátnout. Prostě se pouze chovejme jako naše děti: To, že je na švédských stolech každou minutu připravená hora jídla - neznamená, že to musíme všechno sníst - právě my!

 

Krásný víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte ani nežijte blbě!"

 

Pavel Maurer, grand-restaurant.cz

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
K vašemu restaurantu vede labyrint. Jakmile objevíte správnou cestu – obvykle nehledáte další.
Anonym
Top
English